Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

01/02/2021

ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

ICAP Executive Search & Selection, μια από τις κορυφαίες εταιρείες Επιλογής Στελεχών στην Ελλάδα, είναι μέρος της ICAP, του μεγαλύτερου Παρόχου Υπηρεσιών Ανθρώπινου Δυναμικού. Με περισσότερο από 45 χρόνια εμπειρίας, εξειδικευόμαστε στην αξιολόγηση και επιλογή ανώτερων και ανώτατων στελεχών βάσει των αναγκών των πελατών μας.

Για λογαριασμό γνωστού Ομίλου Ιατρικών Υπηρεσιών, αναζητούμε:

Προϊστάμενος Λογιστηρίου (Ref. 5296/CAC/ESS/GR)

Αρμοδιότητες:
  • Οργάνωση και εποπτικός έλεγχος των υπηρεσιών και εργασιών του λογιστηρίου με στόχο την εύρυθμη λειτουργία του τμήματος
  • Σύνταξη ετησίων και περιοδικών οικονομικών καταστάσεων και αναφορών
  • Έλεγχος εκπόνησης και παρακολούθηση των οικονομικών στοιχείων της εταιρίας (λογιστικών, φορολογικών και κοστολόγησης)
  • Συμμετοχή στη σύνταξη και παρακολούθηση του ετήσιου προϋπολογισμού και των χρηματοοικονομικών αναφορών εισροών και εκροών
  • Έλεγχος και παρακολούθηση των δαπανών
  • Εξασφάλιση της συμμόρφωσης με τις φορολογικές, ασφαλιστικές και άλλες υποχρεώσεις.
  • Παρακολούθηση της καθημερινής ροής πληροφοριών και βελτίωση της αποτελεσματικότητας των διαδικασιών.
  • Επικοινωνία με τράπεζες και δημόσιες αρχές, όπου απαιτείται
  • Εποπτεία και συντονισμός της ομάδας του λογιστηρίου

Απαραίτητα Προσόντα

Προφίλ Υποψηφίου:
  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ Οικονομικής ή Λογιστικής κατεύθυνσης. Κατοχή σχετικού μεταπτυχιακού τίτλου, θα εκτιμηθεί
  • Εμπειρία σε οργανωμένο λογιστήριο, σε ανάλογη θέση ή σε θέση Λογιστή (με περισσότερα όμως έτη σχετικής προϋπηρεσίας)
  • Άριστη γνώση ΕΛΠ και σε θέματα που άπτονται αυτών (πρότυπα, σύνταξη οικονομικών καταστάσεων, ΦΠΑ, δηλώσεις κ.λπ.). Επιθυμητή γνώση IFRS
  • Δικαίωμα υπογραφής Α’ τάξης
  • Πολύ καλή χρήση εφαρμογών MS Office και των συστημάτων ERP (η γνώση SAP θα εκτιμηθεί)
  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας
  • Οργανωτικές ικανότητες, μεθοδική σκέψη και διαχείριση χρόνου
  • Επικοινωνιακές ικανότητες και πνεύμα συνεργασίας
  • Αναλυτική και συνδυαστική σκέψη, προσοχή στη λεπτομέρεια
  • Εμπιστευτικότητα, δυναμισμός και ακεραιότητα

Παροχές

Η εταιρεία προσφέρει:

Ανταγωνιστικό μισθό και ειδικές τιμές σε υπηρεσίες του Ομίλου

Σε όλες τις επαφές θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια.