Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

29/3/2024

Διευθυντής Πωλήσεων για Εταιρεία Τροφίμων

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΑΘΗΝΑ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Περιγραφή

Για λογαριασμό πελάτη μας επιθυμούμε να καλύψουμε τη θέση:

Με έδρα την Αθήνα | Κωδικός Θέσης: SMΑ - 0324

Γενικά για τη θέση​

Ο πελάτης μας είναι μία ευρωπαϊκή δυναμική και αναπτυσσόμενη εταιρεία που ειδικεύεται στον χώρο της παραγωγής υψηλής ποιότητας τροφίμων και έχει σημαντική εξαγωγική δραστηριότητα. Αναζητά έναν έμπειρο Διευθυντή Πωλήσεων που θα ασχοληθεί με την ανάπτυξη της Ελληνικής αγοράς. Ο στόχος είναι να δημιουργήσει στην πορεία δική του ομάδα που θα καλύψει το σύνολο της χώρας.

Βασικό στοιχείο του ιδανικού υποψήφιου θα είναι η εμπειρία πωλήσεων σε μεγάλες αλυσίδες Super Markets και χονδρεμπόρους τροφίμων στην Ελλάδα. Πρόκειται για μία θέση με μεγάλες προοπτικές επαγγελματικής ανάπτυξης, για άτομα με το κατάλληλο επαγγελματικό προφίλ.

Κύριες Αρμοδιότητες
  • Ανάπτυξη και διατήρηση σχέσεων συνεργασίας με υπάρχοντες και νέους πελάτες (πωλήσεις B2B)
  • Ανάπτυξη και εφαρμογή της στρατηγικής πωλήσεων
  • Διερεύνηση της αγοράς για τον εντοπισμό αναγκών που θα μπορούσε η εταιρεία να καλύψει με υφιστάμενα ή νέα προϊόντα.
  • Συνεργασία με ομάδες μάρκετινγκ και ανάπτυξης προϊόντων στα κεντρικά γραφεία εκτός Ελλάδας
  • Ενημέρωση των πωλήσεων
  • Παρακολούθηση της αγοράς και υποστήριξη υφιστάμενων πελατών σε θέματα που αντιμετωπίζουν.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Εμπειρία τουλάχιστον 5 ετών σε θέση ευθύνης στον χώρο των πωλήσεων, στον τομέα των τροφίμων
  • Πολύ καλή γνώση Αγγλικών - Η γνώση άλλων γλωσσών θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν
  • Εξαιρετικές οργανωτικές και επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Τεχνοκρατική αντίληψη και ευχέρεια στην αξιοποίηση εμπορικών στοιχείων και δεδομένων
  • Δυνατότητα διοίκησης ομάδας πωλητών προς την επίτευξη στόχων
  • Πολύ καλή γνώση MS Office
  • Διαθεσιμότητα για επαγγελματικά ταξίδια εντός Ελλάδας

Παροχές

  • Ανταγωνιστικές αποδοχές (μισθός, bonus επίτευξης στόχων), εταιρικό αυτοκίνητο, κινητό και laptop
  • Προοπτικές εξέλιξης σε μία δυναμική και ταχέως αναπτυσσόμενη εταιρεία, με καινοτόμο και φιλόδοξο περιβάλλον