Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
8/4/2024

Σερβιτόρος / Βοηθός Σερβιτόρου

Τουρισμός - Ξενοδοχεία

Πόλη ΑΙΓΙΑΛΗ ΑΜΟΡΓΟΣ | ΑΜΟΡΓΟΣ

Ζητείται Σερβιτόρος/α από καφετέρια στην Αιγιάλη Αμοργού για την καλοκαιρινή σεζόν 2024.

Θέση εργασίας πλήρους απασχόλησης.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6973206787

Αρμοδιότητες:

Α. Σερβιτόρος

  • Γνωρίζει πολύ καλά το μενού του εστιατορίου, όπως και τη λίστα οινοπνευματωδών ποτών του καταστήματος
  • Οργανώνει το πόστο του, επικοινωνεί με τους άλλους σερβιτόρους για τον τρόπο που θα εποπτεύουν τον χώρο εργασίας τους
  • Επικοινωνεί με το βοηθό σερβιτόρου για τον τρόπο οργάνωσης και επιμερισμού των καθηκόντων τους
  • Υποδέχεται/Καλωσορίζει τον πελάτη με φιλικό τρόπο
  • Ενημερώνει για το μενού, προτείνει επιλογές και συνδυασμούς πιάτων με ποτών με τρόπο φιλικό και διακριτικό χωρίς διάθεση επιβολής της γνώμης
  • Συνεργάζεται με τα υπόλοιπα πόστα για την άμεση παράδοση της παραγγελίας στους μάγειρες και την έναρξη της προετοιμασίας
  • Ρωτά τον πελάτη αν ικανοποιήθηκε από το φαγητό και την εξυπηρέτηση
  • Είναι υπεύθυνος για την πληρωμή του κάθε τραπεζιού που αναλαμβάνει την εξυπηρέτησή του και για το ταμείο του
  • Αναλαμβάνει καθήκοντα τακτοποίησης των τραπεζιών στο τέλος της βάρδιας του
  • Επικοινωνεί με τον προϊστάμενο για τυχόν ελλείψεις και άμεση αναπλήρωσή τους
Β. Βοηθός Σερβιτόρου
  • Επικοινωνία με το Σερβιτόρο για τον τρόπο οργάνωσης του χώρου εργασίας
  • Καθάρισμα των τραπεζιών
  • Βοήθεια στο σερβίρισμα των ποτών & των πιάτων του εστιατορίου
  • Διαρκής επίβλεψη του χώρου ευθύνης με σκοπό την καλύτερη εξυπηρέτηση του πελάτη
  • Διασφάλιση καθαριότητας του χώρου
  • Διαρκή επικοινωνία με τον σερβιτόρο για την εξυπηρέτηση των πελατών
  • Διατήρηση της ευταξίας
  • Ανάληψη καθαριότητας τραπεζιών στο τέλος της βάρδιας

Απαραίτητα Προσόντα

  • Προηγούμενη εμπειρία στην αντίστοιχη θέση
  • Καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας

Δεξιότητες & Ικανότητες

  • Ευγένεια και φιλική διάθεση
  • Προσανατολισμός στην εξυπηρέτηση του πελάτη
  • Αντιληπτική ικανότητα, ευστροφία
  • Ικανότητα εργασίας υπό πίεση
  • Προσεγμένη εμφάνιση
  • Συνέπεια και επαγγελματισμός
  • Δυνατές επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Πνεύμα συνεργασίας & ομαδικότητα
  • Δυναμικός χαρακτήρας
  • Ανεπτυγμένο αίσθημα ευθύνης

Παροχές

  • Διαμονή
  • Ημιδιατροφή
  • Ικανοποιητικός Μισθός
  • Ασφάλιση

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.