Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

10/4/2024

Εμπορικός Διευθυντής

Διοίκηση Επιχειρήσεων - HR - Στελέχη

Πόλη ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ

Από την ίδρυσή της το 1991, η εταιρεία μας δραστηριοποιείται στην εισαγωγή και διανομή προϊόντων διατροφής στην Ελλάδα, με εξειδίκευση στα ποιοτικά ζαχαρώδη προϊόντα και είδη σοκολάτας.

Συνεχής μας στόχος είναι η εξέλιξη και ανάπτυξη της εταιρίας και για το λόγο αυτό αναζητούμε ένα έμπειρο άτομο για τη θέση του/της Εμπορικού Διευθυντή/τριας.

Αρμοδιότητες:

  • Ενεργή συμμετοχή στον σχεδιασμό της εμπορικής πολιτικής της εταιρείας,
  • Ανάπτυξη & εφαρμογή των κατάλληλων εμπορικών στρατηγικών σε συνεργασία με τη Γενική Διεύθυνση,
  • Διοίκηση, συντονισμός και καθοδήγηση του τμήματος πωλήσεων. Συμμετοχή στη διαμόρφωση του στόχου πωλήσεων ανά πωλητή και ανά περιοχή, καθώς και ευθύνη επίτευξής του
  • Συνεργασία και συντονισμός διαφορετικών ομάδων (αποθήκη, εξυπηρέτηση πελατών, κ.λπ.)
  • Συντήρηση και ανάπτυξη του δικτύου πωλήσεων και διαχείρηση key accounts, ειδικούς πελάτες, αλυσίδες καταστημάτων.
  • Έρευνα και ανάλυση της αγοράς για τον εντοπισμό νέων εμπορικών ευκαιριών,
  • Παρακολούθηση των εξελίξεων και ανταγωνισμού στον κλάδο

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο BA/BS στη Διοίκηση Επιχειρήσεων, Πωλήσεις ή σχετικό τομέα
  • Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση στον κλάδο των τροφίμων
  • Άριστες επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές ικανότητες,
  • Εμπειρία στην οργάνωση και διαχείριση ομάδας πωλήσεων,
  • Καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας
  • Άριστη γνώση διαχείρισης επιχειρησιακών συστημάτων CRM & ERP (SoftOne)
  • Καλή γνώση προγραμμάτων MS Office

Παροχές

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών βάσει προϋπηρεσίας και προσόντων
  • Εταιρικό αυτοκίνητο και τηλέφωνο
  • Δυνατότητες εξέλιξης σε ένα ευχάριστο και δυναμικό περιβάλλον