Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

03/04/2020

Λογιστής

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Αυτή η θέση Λογιστή με έδρα το Ηράκλειο Κρήτης, αφορά παραγωγική και εμπορική εταιρία με διεθνή δραστηριότητα και ηγετική θέση στην αγορά.

Ως Λογιστής της εταιρίας στην Κρήτη θα είστε υπεύθυνος/η για όλη την λειτουργία (προγραμματισμός, συντονισμός, έλεγχος) του Λογιστηρίου. Εάν εκτός από τη Λογιστική σας αρέσει να ενεργείτε αυτόνομα, να παίρνετε πρωτοβουλίες, να υποστηρίζετε εξωτερικούς και εσωτερικούς πελάτες και να στήνετε διαδικασίες από την αρχή, τότε αυτή η θέση είναι για εσάς!

Αρμοδιότητες & καθήκοντα:

  • Επίβλεψη και συντονισμός των καθημερινών εργασιών του λογιστηρίου
  • Διασφάλιση τήρησης των λογιστικών βιβλίων σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην σχετική νομοθεσία
  • Ευθύνη για την ορθή κατάρτιση, υποβολή και απόδοση οφειλών όλων των φορολογικών δηλώσεων της εταιρείας (ΦΜΥ, ΦΠΑ, Ασφ. Οφειλές κλπ)
  • Υποστήριξη και διαχείριση φορολογικών και οικονομικών ελέγχων
  • Παρακολούθηση των αποθηκών μέσω ηλεκτρονικών προγραμμάτων
  • Προγραμματισμός και διασφάλιση έγκαιρης προετοιμασίας πληρωμών σύμφωνα με την πολιτική της εταιρείας και επίβλεψη της ταμειακής υπηρεσίας (Εσοδα – Εξοδα)
  • Συμμετοχή στη σύνταξη Προϋπολογισμού
  • Επίβλεψη εργασιακών θεμάτων
  • Σύνταξη αναφορών προς τη Διοίκηση

Απαραίτητα Προσόντα

Ακαδημαϊκό υπόβαθρο, εμπειρία και γνώσεις:

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ Οικονομικής κατεύθυνσης
  • Άριστη γνώση MS Office και ERP προγραμμάτων
  • Πολύ καλή γνώση αγγλικών (επίπεδο Advanced)
  • Προϋπηρεσία 5 ετών σε αντίστοιχη θέση
  • Δυνατότητα σύνταξης αναφορών, προϋπολογισμών, απολογισμών

Προσωπικά Χαρακτηριστικά/Ικανότητες:

  • Ικανότητα εργασίας εντός ομάδας και αυτόνομα
  • Επιχειρηματικό πνεύμα και πελατοκεντρική αντίληψη
  • Τήρηση χρονοδιαγραμμάτων
  • Αναλυτική και κριτική σκέψη & μεθοδικότητα
  • Οργανωτικές δεξιότητες
  • Προσαρμοστικότητα & ευελιξία

Παροχές

  • Ανταγωνιστικός Μισθός και Παροχές
  • Δυνατότητες επαγγελματικής εξέλιξης εντός του ομίλου