Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

20/3/2024

RA-QA Manager

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΑΧΑΡΝΕΣ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Η Σύνδεσμος Α.Ε., η μεγαλύτερη ελληνική εταιρεία στο χώρο των πρώτων υλών, δραστικών φαρμακευτικών ουσιών, παραφαρμακευτικών, ιατροτεχνολογικών, νοσοκομειακών προϊόντων, υλικών συσκευασίας, εργαστηριακού εξοπλισμού στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της επιθυμεί να προσλάβει Regulatory Affairs - Quality Assurance Manager.

Αρμοδιότητες:

RA

  • Σύνταξη και υποβολή τεχνικών φακέλων για καταθέσεις φαρμακευτικών προϊόντων με Εθνική, DCP, MRP διαδικασία
  • Παρακολούθηση όλων των διαδικασιών μετά την πρώτη κυκλοφορία των φαρμάκων όπως τροποποιήσεις, ανανεώσεις, αποσύρσεις, deficiencies (lifecycle management)
  • Γνωστοποιήσεις καλλυντικών και συμπληρωμάτων διατροφής
  • Παρακολούθηση και τήρηση των κανονισμών της Ελληνικής και Ευρωπαϊκής νομοθεσίας περί φαρμάκων, καλλυντικών και συμπληρωμάτων διατροφής
  • Προετοιμασία/έλεγχος PIs, artworks και promotional materials με βάση την ισχύουσα νομοθεσία
  • Επικοινωνία με τις αρμόδιες αρχές Υγείας (ΕΟΦ κλπ) για θέματα εγκρίσεων, τεχνικών φακέλων προϊόντων, τροποποιήσεων, κλπ.
  • Συνεργασία με το τμήμα Έρευνας & Ανάπτυξης σχετικά με τη συμμόρφωση των υπό ανάπτυξη προϊόντων (formulation, claims, labeling) με βάση τους ισχύοντες κανονισμούς
  • Συνεργασία με το τμήμα Επαγρύπνησης (φαρμακο-, καλλυντικο επαγρύπνηση)στικών Υποθέσεων - Διασφάλισης Ποιότητας (RA-QAM) στις εγκαταστάσεις της στις Αχαρνές Αττικής

QA

  • Έγκριση, αναθεώρηση, έλεγχος εφαρμογής και ανασκόπηση του Συστήματος Διαχείρισης Ποιότητας (QMS)
  • Έλεγχο τήρησης νομοθεσίας Καλής Παραγωγικής Πρακτικής (GMP)
  • Παρακολούθηση και έλεγχο του εργασιακού περιβάλλοντος, των συνθηκών αποθήκευσης α’ υλών, υλικών συσκευασίας, ημιετοίμων και έτοιμων προϊόντων
  • Έλεγχο υγιεινής του προσωπικού και των χώρων του εργοστασίου
  • Έλεγχο και επιβεβαίωση της αξιοπιστίας διαδικασιών και εξοπλισμού
  • Επίβλεψη και έλεγχο εκπαίδευσης προσωπικού
  • Διενέργεια εσωτερικών επιθεωρήσεων κι έλεγχος αποκλίσεων
  • Έγκριση και παρακολούθηση προμηθευτών και υπεργολάβων
  • Ανασκόπηση αρχείων παραγωγής παρτίδας
  • Εφαρμογή Διορθωτικών - Προληπτικών ενεργειών (CAPAs), Έλεγχο Αλλαγών και Διαχείριση Παραπόνων

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ Χημικού ή Φαρμακοποιού
  • Άριστη γνώση (γραπτή και προφορική) Αγγλικής γλώσσας
  • Άριστη γνώση και δεξιότητες στη χρήση Η/Υ σε επίπεδο εργασίας (MS Office - Word, Power Point, Excel κ.α.)
  • Υψηλό επίπεδο προσωπικής, επαγγελματικής δεοντολογίας και ακεραιότητας
  • Επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση τουλάχιστον 2 έτη
  • Στρατιωτικές υποχρεώσεις εκπληρωμένες (για τους άνδρες)
  • Η γνώση CMC φακέλου φαρμάκων η/και cosmetics safety assessment θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν
Σε όλες τις επαφές θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια.

Παροχές

  • Η εταιρία προσφέρει άριστο περιβάλλον εργασίας
  • Συνεχή εκπαίδευση
  • Ανάπτυξη και ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης

Η αίτηση θα γίνεται αποδεκτή μόνο με πλήρη στοιχεία.