Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

12/04/2024

Μηχανολόγος Μηχανικός

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

H Πρόδρομος Σαλμανίδης ΑΒΕΕ- Συσκευαστική Πέλλας, στο 4ο χιλιόμετρο Γιαννιτσών- Θεσσαλονίκης, βιομηχανία πλαστικών, η οποία δραστηριοποιείται εδώ και 30 χρόνια στο χώρο των υλικών συσκευασίας φρούτων και λαχανικών, αναζητεί ανθρώπους με εμπειρία στο μηχανολογικό σχεδιασμό εξοπλισμού, στην ερεύνα και ανάπτυξη νέων προοπτικών για την επιχείρηση, στη μηχανολογική επίβλεψη και συντήρηση βιομηχανικών εγκαταστάσεων, αλλά και στις καθημερινές διαδικασίες της εύρυθμης λειτουργίας της επιχείρησης, ώστε να συνδράμουν ενεργά στην ανάπτυξη και τη βιωσιμότητας της εταιρείας. Κύριος στόχος σας θα είναι η αναβάθμιση των διαδικασιών που ακολουθούνται στην παραγωγή, των τεχνικών εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού της εταιρείας.

Αρμοδιότητες:

  • Μηχανολογικό σχεδιασμό αγορών εξοπλισμού και αξιολόγηση των υποψήφιων προμηθευτών.
  • Συμμετοχή στον σχεδιασμό νέων προϊόντων στο εύρος δραστηριοτήτων της επιχείρησης. Έρευνα και ανάπτυξη των απαιτούμενων διαδικασιών για την ορθή παραγωγή αυτών.
  • Προγραμματισμός των εργασιών συντήρησης, τακτικής προληπτικής συντήρησης, και των εργασιών ολικών επισκευών διασφαλίζοντας την αποτελεσματική λειτουργία του συστήματος.
  • Λήψη και αξιολόγηση προσφορών, και παραγγελία υλικών απαιτούμενων για τη μηχανολογική συντήρηση και επισκευή των μηχανημάτων της εταιρείας.
  • Διασφάλιση της ορθής και ασφαλούς εκτέλεσης των εργασιών συντήρησης, εγκατάστασης ή τροποποίησης του μηχανολογικού εξοπλισμού.
  • Ενημέρωση του ημερολογίου συντηρήσεων, καταγραφή των εργασιών που πραγματοποιήθηκαν, συμπεριλαμβανομένων προβλημάτων και των διαφόρων ευρημάτων.
  • Διάγνωση και επίλυση των βλαβών της παραγωγικής διαδικασίας και ενεργή συμμετοχή στις τακτικές προληπτικές συντηρήσεις βάσει των τεχνικών αναγκών του εργοστασίου.
  • Μηχανολογικό σχεδιασμό εντολών παραγωγής για προϊόντα που κατασκευάζει η ίδια η εταιρεία.
  • Προσφέρει την τεχνογνωσία του στους εργαζόμενους παραγωγής σε θέματα του αντικειμένου του, διασφαλίζοντας το σωστό χειρισμό του εξοπλισμού.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ Μηχανολόγου Μηχανικού
  • Καλή γνώση Αγγλικής Γλώσσας (γραπτό, προφορικό λόγο & τεχνική ορολογία)
  • Καλή γνώση μηχανολογικών σχεδίων
  • Γνώση AutoCAD και Solidworks θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα
  • Εμπειρία 3 έτη σε αντίστοιχη θέση σε βιομηχανικό περιβάλλον θα εκτιμηθεί
  • Γνώση θερμών εργασιών, ψυκτικών και υδραυλικών εγκαταστάσεων θα εκτιμηθεί

Παροχές

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας, με συνεχή εκπαίδευση
  • Εργασία σε ένα δυναμικό και ταχέως αναπτυσσόμενο περιβάλλον
  • Κάλυψη εξόδων μετακίνησης