Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
22/04/2024

Site Engineer

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΛΑΡΙΣΑ | ΛΑΡΙΣΑ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Ο Όμιλος εταιρειών OLYMPIOS, έχοντας υλοποιήσει με απόλυτη επιτυχία πάνω από 120 έργα διαχείρισης κι εκσυγχρονισμού δικτυών υδατικών πόρων, και με ισχυρές συνεργασίες σε Ελλάδα κι εξωτερικό, συνεχίζει να επεκτείνεται σε ολόκληρο το φάσμα των έξυπνων πόλεων.

Ο Όμιλος εταιρειών OLYMPIOS, ιδρύθηκε το 1997 και πρωτοστατεί στον σχεδιασμό, την ανάπτυξη και την εφαρμογή σύνθετων και βιώσιμων τεχνολογικών λύσεων στους τομείς της ενέργειας της ύδρευσης, της αποχέτευσης, της άρδευσης, του περιβάλλοντος και των έξυπνων πόλεων. Αναπτύσσουμε και υιοθετούμε έξυπνες και καινοτόμες τεχνολογίες αιχμής συγχρονίζοντας τους τομείς του Information Technology και του Operational Technology, για να καθοδηγήσουμε τους πελάτες μας στην νέα ψηφιακή πραγματικότητα στους τομείς εξειδίκευσής μας. Μελετούμε, σχεδιάζουμε, υλοποιούμε, λειτουργούμε και συντηρούμε δημόσια και ιδιωτικά έργα , παρέχοντάς τεχνολογικό εξοπλισμό και προϊόντα λογισμικού, καθώς και ολοκληρωμένες λύσεις και υπηρεσίες . Η αξιοπιστία του Ομίλου Εταιρειών Olympios βασίζεται στην πολυετή εμπειρία μας, στην διαρκή μελέτη και κατανόηση των τεχνολογικών εξελίξεων καθώς και στην άριστη κατάρτιση των επαγγελματιών που στελεχώνουν τις εταιρείες του.

Στο πλαίσιο ανάπτυξης της Τεχνικής Διεύθυνσης, αναζητούμε Site Engineers με σκοπό την διασφάλιση αποτελεσματικής εκτέλεσης των έργων σύμφωνα με τα ποιοτικά standards της εταιρίας και στο πλαίσιο των προγραμματισμένων χρονοδιαγραμμάτων και προϋπολογισμού.

Κύρια Καθήκοντα / Εμπειρία:

  • Διαχείριση και υλοποίηση έργων στο πεδίο σύμφωνα με τις εκάστοτε απαιτήσεις, προδιαγραφές και προϋπολογισμό
  • Συντονισμός και διασφάλιση διαθεσιμότητας απαραίτητου εξοπλισμού και υλικών για την εκτέλεση των έργων
  • Σύνταξη των απαραίτητων εγγράφων- μελετών εφαρμογής, πιστοποιήσεων, λογαριασμών κλπ.
  • Συμμετοχή στην επιλογή υπεργολάβων, συντονισμός και παρακολούθηση των εργασιών τους στο πεδίο και αξιολόγηση αυτών σύμφωνα με τις διαδικασίες της εταιρίας
  • Συντονισμός και ορθολογική διάθεση των απαραίτητων εσωτερικών και εξωτερικών πόρων για την αποτελεσματική υλοποίηση των έργων
  • Σύνταξη τακτικών εκθέσεων αναφοράς πορείας των έργων καθώς και περιοδικών εκθέσεων απολογισμού
  • Συνεργασία με τα αρμόδια τμήματα και εταιρίες του ομίλου για τον συντονισμό εκτέλεσης των έργων στο πλαίσιο των συμβατικών υποχρεώσεων, χρονοδιαγραμμάτων και προϋπολογισμού
  • Επικοινωνία με πελάτες και φορείς όπου απαιτείται
  • Εμπειρία στην διαχείριση έργων με εφαρμογή μεθοδολογίας project management

Απαραίτητα Προσόντα

Απαιτήσεις :

  • Δυνατότητα ταξιδιών

Προφίλ Υποψηφίου:

  • Αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία σε αντίστοιχη θέση
  • Πτυχίο ΑΕΙ/ ΤΕΙ τεχνικής κατεύθυνσης
  • Πολύ καλή γνώση συστημάτων ERP και H/Y
  • Γνώση προγραμμάτων σχεδιασμού
  • Πολύ καλή γνώση Αγγλικής γλώσσας (προφορικό & γραπτό επίπεδο)

Δεξιότητες:

  • Επικοινωνία και διαπροσωπικές σχέσεις
  • Οργανωτικές ικανότητες, μεθοδικότητα
  • Ικανότητα επίλυσης προβλημάτων και αποτελεσματικότητα
  • Ανθεκτικότητα και ικανότητα απόδοσης υπό πίεση
  • Αναλυτική ικανότητα και ευχέρεια με την επεξεργασία πληροφοριών
  • Ομαδικότητα και συνεργασία
  • Προθυμία για εκμάθηση και συνεχή βελτίωση
  • Project Management και ικανότητα συντονισμού και επίβλεψης συνεργατών

Οι ενδιαφερόμενοι που απαραιτήτως πληρούν τα παραπάνω κριτήρια, παρακαλούνται να στείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα.

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.