Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

2/4/2024

Pastry Chef

Τουρισμός - Ξενοδοχεία

Πόλη ΠΑΝΟΡΜΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ | ΡΕΘΥΜΝΟ

Περιγραφή

Για την νέα σεζόν 2024,
το 5στερο ξενοδοχείο Iberostar Creta Marine στην Κρήτη, αναζητά προσωπικό των παρακάτω ειδικοτήτων :

Pastry Chef
Γενικά καθήκοντα
  • Παρασκευή ευρείας ποικιλίας ειδών
  • Δημιουργία νέων και συναρπαστικών επιδορπίων για την ανανέωση των μενού μας και την προσέλκυση του ενδιαφέροντος των πελατών
  • Διακόσμηση γλυκών, χρησιμοποιώντας διαφορετικά είδη γλάσου, επικαλύψεων, κ.λπ., ώστε να διασφαλίζεται η όμορφη και εντυπωσιακή εμφάνιση
  • Παρακολούθηση αποθεμάτων βασικών υλικών, όπως αλεύρι, ζάχαρη, κ.λπ. και πραγματοποίηση των κατάλληλων παραγγελιών εντός του προϋπολογισμού
  • Έλεγχος της ποιότητας των υλικών, της κατάστασης του εξοπλισμού και των συσκευών που χρησιμοποιούνται στην παρασκευή
  • Καθοδήγηση και παρότρυνση των βοηθών ζαχαροπλαστικής και των αρτοποιών για πιο αποδοτική εργασία
  • Προσδιορισμός αναγκών σε προσωπικό και παροχή βοήθειας στην πρόσληψη και εκπαίδευση του προσωπικού

Απαραίτητα Προσόντα

  • 3+ έτη εμπειρίας ως Pastry Chef
  • Πτυχίο στη Ζαχαροπλαστική ή σχετικό πιστοποιητικό
  • Γνώση και τήρηση υγιεινής και ασφαλείας (HACCP – ISO)
  • Οργανωτικές και ηγετικές δεξιότητες. Ομαδικό πνεύμα
  • Λεπτομερής γνώση των αρχών υγιεινής, των τεχνικών παρασκευής και ψησίματος, και των διατροφικών στοιχείων
  • Εμπειρία στην παρασκευή γλυκών με περιορισμούς υλικών (γλυκά χωρίς γλουτένη, χωρίς ζάχαρη κ.λπ.)

Παροχές

  • Διαμονή (εάν χρειάζεται) και διατροφή
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας
  • Προοπτικές εξέλιξης