Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

5/4/2024

Βοηθός για τμήμα εισαγωγών - εξαγωγών

Design - Photo - Video - Audio - Arts

Πόλη ΣΚΑΡΑΜΑΓΚΑΣ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ

Η MP ILLUMINATION ( www.mpillumimation.com) βιοτεχνία φωτιστικών στο Σκαραμαγκά (κοντά στο Χαιδάρι) αναζητεί βοηθό ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΩΝ-ΕΞΑΓΩΓΩΝ

Ο Βοηθός θα παρέχει υποστήριξη στον Διευθυντή Εισαγωγών/Εξαγωγών και θα βοηθά στην προετοιμασία των εγγράφων εισαγωγής και εξαγωγής σύμφωνα με τους τελωνειακούς και κρατικούς κανονισμούς.

Καθήκοντα

  • Να προετοιμάζει έγγραφα και έντυπα για την αποτελεσματική διακίνηση εμπορευμάτων μέσω βημάτων και διαδικασιών εισαγωγής και εξαγωγής.
  • Να εξετάζει τα έγγραφα για να διασφαλίσει ότι οι χρεώσεις αποστολής, διακίνησης, αποθήκευσης και τελωνειακών τελών χρεώνονται σωστά.
  • Να επικοινωνεί με Τράπεζες-Μεταφορικές εταιρείες – εκτελωνιστές
  • Καταχώρηση φορτωτικών εγγράφων και σύνταξη κοστολογίων εισαγωγών εξαγωγων
  • Να φροντίζει για την Επικύρωση φορτωτικών εγγράφων στα αρμόδια επιμελητήρια
  • Να επικοινωνεί με τους πελάτες/προμηθευτές για διεκπεραίωση της εξαγωγής/εισαγωγής

    Απαραίτητα Προσόντα

    • Απόφοιτος ΑΕΙ
    • Άριστες δεξιότητες προφορικής και γραπτής επικοινωνίας στα Ελληνικά και στα Αγγλικά
    • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 5 ετών σε εισαγωγική – εξαγωγική εταιρεία με ανάλογες αρμοδιότητες
    • Πολύ καλή Γνώση INCOTERMS.
    • Πολύ καλή γνώση του Microsoft Office και ERP.
    • Ικανότητα συντονισμού & ελέγχου διαδικασιών μεταφοράς εμπορευμάτων
    • Άριστη επικοινωνία και πνεύμα ομαδικότητας & συνεργασίας
    • Άριστες οργανωτικές δεξιότητες και προσοχή στη λεπτομέρεια

    Παροχές

    • Μισθός και ασφάλιση πλήρους απασχόλησης
    • Προοπτικές εξέλιξης
    • Επιμόρφωση
    • Σταθερό ωράριο εργασίας.