Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
17/04/2024

Μάγειρας Α'

Εστίαση

Πόλη ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Γενικό Λύκειο

Αναζητούμε επαγγελματία προκειμένου να καλύψει τη θέση του Μάγειρα Α' στην κουζίνα του Cocktail Bar - Restaurant 360 στην πλατεία Μοναστηρακίου.
Η θέση εργασίας είναι πλήρους απασχόλησης.

Βασικές Αρμοδιότητες:

  • Επίβλεψη της παραλαβής των πρώτων υλών.
  • Έλεγχος της ποιότητας των πρώτων υλών σε συνεργασία με το Μάγειρα Β’.
  • Αυστηρή εφαρμογή των κατευθυντήριων γραμμών των συστημάτων ποιότητας τροφίμων (HACCP, σύστημα διαχείρισης ασφάλειας τροφίμων).
  • Παρακολούθηση αποθεμάτων και παραγγελίες πρώτων υλών.
  • Έλεγχος των ημερομηνιών λήξης και έγκαιρη χρήση των πρώτων υλών.
  • Επίβλεψη κόστους, συνταγών, παρασκευών και μεθοδολογίας.
  • Ετοιμασία συνταγών σύμφωνα με το μενού και τις οδηγίες του Executive Chef.
  • Συντονισμός της ομάδας της κουζίνας.
  • Συνεχής και αυστηρή εφαρμογή προτύπων υγιεινής και ασφάλειας.
  • Εκπόνηση του προγράμματος βαρδιών.
  • Διαχείριση των εργασιών και οργάνωση του προσωπικού.

Απαραίτητα Προσόντα

Εκπαίδευση και Εμπειρία:

  • Εργασιακή εμπειρία τουλάχιστον πέντε (5) ετών σε επαγγελματική κουζίνα
  • Πολύ καλή προφορική γνώση της ελληνικής γλώσσας
  • Προφορική γνώση της αγγλικής γλώσσας σε επίπεδο επικοινωνίας
  • Πτυχίο Σχολής Μαγειρικής Τέχνης
  • Γνώσεις Ασφάλειας και Υγιεινής Τροφίμων (HACCP)
  • Γνώση διεθνούς κουζίνας
  • Ευρεία γνώση συνταγών
  • Εξαιρετική γνώση τεχνικών μαγειρέματος και κοπής

Δεξιότητες για τη θέση:

  • Ικανότητα διαχείρισης προσωπικού
  • Ευστροφία και αναπτυγμένη αντίληψη
  • Ικανότητα εργασίας υπό πίεση
  • Δημιουργική σκέψη
  • Ικανότητα αφομοίωσης και άψογης εκτέλεσης οδηγιών
  • Πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας
  • Οργανωτικές δεξιότητες
  • Ηγετικές ικανότητες
  • Άριστη κατανόηση των διαφόρων μεθόδων, των υλικών, του εξοπλισμού και των διαδικασιών μαγειρικής
  • Ταχύτητα στην εκπόνηση των εργασιών καθώς τα deadlines στην κουζίνα είναι ασφυκτικά
  • Ευελιξία και προσαρμοστικότητα σε συνθήκες πίεσης
  • Ευχέρεια επικοινωνίας με τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας
  • Προσοχή στις λεπτομέρειες κατά την εκτέλεση των παρασκευών
  • Επιθυμία διενέργειας καριέρας στον κλάδο και όχι περιστασιακή απασχόληση

Παροχές

  • Ανταγωνιστικό πακέτο μηνιαίων αποδοχών
  • Πλήρης ασφαλιστική κάλυψη
  • Διά βίου εκπαίδευση και ανάπτυξη
  • Προοπτικές εξέλιξης

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.