Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

6/12/2018

Σύμβουλος Διαχείρισης και Παρακολούθησης Συγχρηματοδοτούμενων Έργων (ΕΣΠΑ, Interreg κλπ)

Διοίκηση Επιχειρήσεων - HR - Στελέχη

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η STRATIS ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ & ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΕΠΕ είναι εταιρία Συμβούλων/ Μελετητών με έδρα στο Μαρούσι. Κύριο αντικείμενο των δραστηριοτήτων της είναι η υποστήριξη, ως Σύμβουλος Τεχνικής Υποστήριξης (ΣΤΥ) και Διαχείρισης, Τελικών Δικαιούχων διαφόρων χρηματοδοτικών πλαισίων στον σχεδιασμό, στην υλοποίηση και στην διαχείριση έργων τα οποία εντάσσονται σε Eθνικά και Ευρωπαϊκά χρηματοδοτικά προγράμματα (ΕΣΠΑ (ΠΕΠ, ΕΠΑΝΕΚ κτλ), IΝTERREG, URBACT, MED, ENI, ERASMUS PLUS κτλ).

Στα πλαίσια αυτά αναλαμβάνει και την εκπόνηση σχετικών μελετών (Επιχειρησιακά Σχέδια, Ωρίμανση Έργων, Τεχνικά Δελτία Έργων, Τεχνικές Προδιαγραφές, Τεύχη Προκήρυξης Διαγωνισμών, Μελέτες Σκοπιμότητας, Τεχνικοοικονομικές Μελέτες κτλ). Επίσης συμμετέχει και η ίδια  σε Έργα Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης, καθώς και σε δράσεις που χρηματοδοτούνται από ττο ΕΚΤ (εταίρος Αναπτ. Συμπράξεων σε ΤΟΠΣΑ, ΤΟΠΕΚΟ κτλ). Κύρια πελατειακή της βάση είναι οι ΟΤΑ Α’ και Β’ βαθμού και γενικά το Δημόσιο και τα ΝΠΔΔ, Σωματεία, ΜΚΟ, ΚΕΚ, καθώς και οι Ιδιωτικές Επιχειρήσεις.

Ζητείται: Σύμβουλος Διαχείρισης και Παρακολούθησης Συγχρηματοδοτούμενων Έργων (ΕΣΠΑ, Interreg κλπ)

Καθήκοντα

  • Ανάπτυξη και εφαρμογή συστημάτων παρακολούθησης οικονομικού και φυσικού αντικειμένου με στόχο την αποτελεσματική λειτουργία των έργων
  • Παρακολούθηση του προϋπολογισμού των έργων και των κατηγοριών δαπανών
  • Υποστήριξη στη σύνταξη των απαιτούμενων παραδοτέων
  • Έλεγχος του κανονιστικού πλαισίου υλοποίησης δαπανών
  • Έλεγχος και καταχώρηση δαπανών στο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα παρακολούθησης έργων (ΟΠΣ)
  • Διασφάλιση της τήρησης όλων των εγγράφων σχετικά με τις δαπάνες και τους ελέγχους
  • Τήρηση φυσικών και ηλεκτρονικών αρχείων βάσει των απαιτήσεων των έργων
  • Παρακολούθηση και έλεγχος εξωτερικών συνεργατών και προμηθευτών βάσει των συμβατικών απαιτήσεων και πιστοποίηση παραγόμενου έργου με στόχο την εμπρόθεσμη και αποτελεσματική παράδοση των έργων
  • Σύνταξη και υποβολή περιοδικών, ετήσιων και τελικών εκθέσεων επίδοσης φυσικού και οικονομικού αντικειμένου, όπως απαιτείται κάθε φορά
  • Προετοιμασία φακέλων οικονομικού και φυσικού αντικειμένου προς έλεγχο από τις διαχειριστικές αρχές των έργων.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ (ή ισότιμο) οικονομικής κατεύθυνσης (κατά προτίμηση)
  • Τουλάχιστον 3 χρόνια εργασιακή εμπειρία στη προετοιμασία και υποβολή προτάσεων χρηματοδότησης έργων/δράσεων και στη διαχείριση και παρακολούθηση έργων (κατ’ εξοχήν υλοποιούμενων με ίδια μέσα) χρηματοδοτούμενων από Εθνικά και Ευρωπαϊκά Προγράμματα.
  • Καλός χειρισμός της ελληνικής γλώσσας (γραπτός λόγος)
  • Καλή γνώση αγγλικών
  • Άριστη γνώση του Microsoft Office.

Παροχές

  • Αποδοχές ανάλογα με τα προσόντα
  • Φιλικό περιβάλλον εργασίας
  • Άριστες προοπτικές εξέλιξης
  • Εξαιρετικά ενδιαφέροντα αντικείμενα απασχόλησης.