Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

3/10/2019

Κειμενογράφος

Marketing - Διαφήμιση - Επικοινωνία

Πόλη ΚΕΝΤΡΟ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Ο/η κειμενογράφος θα δημιουργεί πρωτότυπα και δημιουργικά κείμενα για ιστοσελίδες, άρθρα για blog και διαφημιστικό υλικό με σκοπό την ενημέρωση και δέσμευση του κοινού σε υπηρεσίες και προϊόντα. Επιπλέον θα πρέπει να είναι συνεργατικός/η, δημιουργικός/η και προσαρμοστικός/η στο στυλ γραφής του/της ανάλογα με το κοινό που απευθύνεται και το έργο που του/της ανατίθεται.

Ευθύνες και Αρμοδιότητες.
  • Πραγματοποιεί έρευνα για το ανατιθέμενο έργο με στόχο την καλύτερη προσέγγιση του
  • Δημιουργεί πρωτότυπο περιεχόμενο για ιστοσελίδες, κοινωνικά δίκτυα και έντυπα
  • Δημιουργεί κείμενα για Ιστοσελίδες ποικίλα και διαφορετικά θέματα σε Ελληνική και Αγγλική γλώσσα Τα κείμενα θα πρέπει να είναι βελτιστοποιημένα για μηχανές αναζήτησης
  • Αναζητά εικόνες και περιεχόμενο το οποίο θα συνοδεύσει το δημιουργηθέν κείμενο
  • Μεταφέρει τη σκέψη και τη φαντασία του/της στο κείμενο ανάλογα με τις ανάγκες του έργου
  • Δημιουργεί κείμενα για την απάντηση σε κριτικές, μηνύματα και σχόλια στα κοινωνικά μέσα δικτύωσης
  • Τροποποιεί τον τρόπο γραφής ανάλογα με το έργο, το κοινό και το μέσο
  • Είναι μέλος δημιουργικής ομάδας που ασχολείται με το ψηφιακό μάρκετινγκ

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο συναφούς αντικειμένου ή εμπειρία στο τομέα της κειμενογραφίας
  • Άριστη Γνώση MS Office
  • Άριστη γνώση της ελληνικής και αγγλικής γλωσσάς (C2) τόσο γραπτά όσο και προφορικά
  • Άριστη γνώση των συντακτικών και γραμματικών κανόνων για τις δυο προαναφερθείσες γλώσσες
  • Επιθυμητή η γνώση γαλλικής γλώσσας
  • Δημιουργικότητα
  • Έμφαση στη λεπτομέρεια
  • Συνέπεια – Επαγγελματισμός
  • Ικανότητα διαχείρισης χρόνου
  • Ικανότητα διαχείρισης έργου
  • Οργανωτικότητα
  • Ικανότητα εργασίας σε ομάδα αλλά και κατά μόνας

Παροχές

  • Πλήρης απασχόληση (ασφάλιση)
  • Εργασία σε περιβάλλον γραφείου
  • Μισθός αναλόγως προσόντων