Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

28/04/2023

Μηχανικοί

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΒΟΛΟΣ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνικές Σχολές ΕΠΑΣ-ΕΠΑΛ

Η ΛΥΣΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΟΕ, τεχνική εταιρεία που δραστηριοποιείται στον τομέα της κατασκευής, συντήρησης και επισκευής ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, αναζητά Τεχνίτες Μηχανικούς ή Μηχανολόγους Μηχανικούς για εργασία στον έλεγχο, λειτουργία κι επισκευή μηχανολογικών εγκαταστάσεων σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις στο Βόλο.

Βασικές Αρμοδιότητες:

Εργασία στη συντήρηση κι επισκευή των μηχανολογικών εγκαταστάσεων του κτιρίου, η οποία ενδεικτικά περιλαμβάνει:

  • Έλεγχο κατάστασης μεταλλικής κατασκευής Η/Μ εξοπλισμού και εγκαταστάσεων και επισκευή όπου απαιτείται.
  • Έλεγχο πέδησης των συστημάτων πορείας, περιστροφής, ανύψωσης και βέλους, ρύθμιση και αντικατάσταση των σιαγώνων τους όποτε απαιτείται.
  • Έλεγχο λίπανσης των εδράνων κυλίσεως καθώς και των ράουλων όπου υπάρχουν και γρασάρισμα σε περιοδικά διαστήματα ή νωρίτερα.
  • Λίπανση – γρασάρισμα του άνω τμήματος των ηλεκτροκίνητων γερανών (τροχαλίες, αρθρώσεις πάνω από τον μηχανισμό βέλους-μπούμα)
  • Έλεγχο στάθμης λαδιών στους μειωτήρες και αλλαγή τους σε περιοδικά διαστήματα ή νωρίτερα εάν απαιτείται.
  • Έλεγχο διαρροών λαδιών από τους μειωτήρες και επισκευή τους.
  • Αντικατάσταση εδράνων κύλισης ή/και μειωτήρων σε περιπτώσεις αστοχίας ή παρέλευσης του χρόνου ζωής τους.
  • Αντικατάσταση κόπλερ τύμπανων ανύψωσης.
  • Αντικατάσταση φθαρμένων τμημάτων (ενδεικτικά: μεταλλικά εξαρτήματα, εύκαμπτοι σωλήνες (μαρκούτσια))
  • Έλεγχο φθοράς συρματόσχοινων των γερανών και επισκευή - αντικατάσταση τους.
  • Προσαρμογή της κατάλληλης αρπάγης ανάλογα με το είδος του φορτίου το οποίο πρόκειται να φορτοεκφορτωθεί.
  • Έλεγχο φθοράς των συρματόσχοινων των αρπαγών και αντικατάσταση τους όποτε απαιτείται.
  • Λίπανση συνδέσμων αρπαγών, έλεγχος στάθμης, αλλαγή λαδιών και αποκατάσταση διαρροών στις ηλεκτροϋδραυλικές αρπάγες εμπορευματοκιβωτίων.
  • Αλλαγή φίλτρων λαδιών σε περιοδικά διαστήματα ή νωρίτερα εφόσον απαιτείται.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο Μηχανοτεχνίτη ή Μηχανικού (ΕΠΑΛ, ΤΕΛ, ΤΕΣ ή αντίστοιχο) ή Μηχανολόγου Μηχανικού (AΕΙ ή ΤΕΙ)
  • Άδεια (τουλάχιστον) Τεχνίτη Μηχανικού Εγκαταστάσεων.

Παροχές

  • Φιλικό και δυναμικό περιβάλλον εργασίας, μέσα από το οποίο θα αναπτυχθούν οι δεξιότητες και οι ικανότητες
  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Συνεχής εκπαίδευση κι εκμάθηση νέων τεχνικών και τεχνολογιών στο αντικείμενο εργασίας

Συνθήκες Εργασίας:

Πενθήμερη, οχτάωρη απασχόληση σε πρωινή (07:00-15:00) ή απογευματινή (14:00-22:00) βάρδια.