Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
5/4/2024

Προϊστάμενος Λογιστηρίου σε φοροτεχνική εταιρεία

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΚΕΝΤΡΟ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η Trenkwalder για λογαριασμό εταιρείας πελάτη της μεγάλη χρηματοοικονομική́ και λογιστική́ συμβουλευτική́ εταιρεία με έδρα το κέντρο της Αθήνας αναζητά:

Προϊστάμενο Λογιστηρίου

O υποψήφιος θα ενταχθεί στο λογιστικό τμήμα της εταιρείας, ο οποίος:

Θα ηγείται ομάδας τουλάχιστον 3 ατόμων, θα καταχωρεί́ λογιστικές εγγραφές, θα ελέγχει λογιστικές εγγραφές, θα επιλύει απορίες της ομάδας, θα επικοινωνεί́ με τους πελάτες για την επίλυση ζητημάτων και την παροχή́ διευκρινίσεων και θα απευθύνεται στον υπεύθυνο της εταιρείας.

Κύρια Καθήκοντα:

  • Καταχώρηση εγγράφων σε διπλογραφικά́ βιβλία
  • Προετοιμασία και υποβολή́ δηλώσεων ΦΠΑ
  • Προετοιμασία και υποβολή́ δηλώσεων VIES, INTRASTAT, ΦΑΕΔ, Φ.Μ.Υ ,Φόρο εργοληπτών κ.λ.π
  • Σύνταξη και υποβολή́ Οικονομικών Καταστάσεων, Φορολογικών Δηλώσεων φυσικών και νομικών προσώπων
  • Επίβλεψη μισθοδοσίας και σχετικών υποβολών
  • Προετοιμασία και αποστολή στοιχείων στο My Data της ΑΑΔΕ
  • Υποβολές στοιχείων στις πλατφόρμες ΕΡΓΑΝΗ και ΓΕΜΗ
  • Προετοιμασία και υποβολή δηλώσεων Ε9 νομικών και φυσικών προσώπων
  • Επικοινωνία και συμφωνία με πελάτες και προμηθευτές
  • Επικοινωνία με φορολογικές αρχές, ΕΦΚΑ, ΓΕΜΗ κλπ. εφόσον απαιτηθεί

Απαραίτητα Προσόντα

Προσόντα:

  • Πτυχίο Λογιστικής ΑΕΙ/ΤΕΙ
  • Τουλάχιστον 10 χρόνια εμπειρίας σε οργανωμένο λογιστήριο και ιδανικά τα 5 έτη σε λογιστικό γραφείο.

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.