Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

15/9/2022

Senior Sales & Marketing Analyst

Marketing - Διαφήμιση - Επικοινωνία

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Εάν έχετε εμπειρία σε sales ή marketing, και θέλετε να κάνετε το επόμενο βήμα στην καριέρα σας σε καταξιωμένο Όμιλο leader στον κλάδο των FMCG με ισχυρό brand name και διεθνή εμπειρία, όπου θα έχετε την δυνατότητα μαζί με την ομάδα σας να δημιουργήσετε στρατηγικές και να εξελιχθείτε επαγγελματικά, τότε περιμένουμε την αίτησή σας για αυτή τη θέση Senior Sales & Marketing Analyst!

Αρμοδιότητες & καθήκοντα:
  • Επεξεργασία στοιχείων πωλήσεων και αγοράς, εξαγωγή συμπερασμάτων και προτάσεων δράσης
  • Δημιουργία παρουσιάσεων / internal & external reporting & briefing
  • Παρακολούθηση τάσεων της αγοράς στην Ελλάδα και στο εξωτερικό
  • Υπολογισμός προβλέψεων για τις τάσεις της ζήτησης προϊόντων της κατηγορίας
  • Συμμετοχή στον σχεδιασμό, την υλοποίηση και την παρακολούθηση του marketing & sales plan ανά κατηγορία προϊόντος
  • Συμμετοχή στη διαχείριση του value budget της κατηγορίας, συμμετοχή στη διαμόρφωση της πολιτικής τιμών και προσφορών, προωθητικών και trade ενεργειών
  • Παρακολούθηση επιλεγμένων μεγάλων πελατών, ως προς τις πωλήσεις σε αξία και ποσότητα, το marketing προώθησης τους και την παρουσίαση τους

Απαραίτητα Προσόντα

Ακαδημαϊκό υπόβαθρο, εμπειρία και γνώσεις:
  • BSc/MSc/MBA Διοίκησης Επιχειρήσεων, Οικονομικών, Marketing ή παρεμφερές
  • Εργασιακή εμπειρία 3-5 ετών min σε αντίστοιχη θέση
  • Εμπειρία σε τμήμα πωλήσεων ως Key Account Manager, επιθυμητή
  • Εμπειρία στην ανάλυση δεδομένων αγοράς και κατάρτιση προβλέψεων
  • Άριστη γνώση χρήσης Η/Υ, MS Office, ERP, CRM, IRI
  • Άριστη γνώση της Ελληνικής και Αγγλικής γλώσσα (γραπτή και προφορική επικοινωνία)
Προσωπικά Χαρακτηριστικά/Ικανότητες:
  • Ικανότητα και ισχυρή διάθεση για αποτελεσματική επικοινωνία και ομαδικότητα
  • Υψηλός επαγγελματισμός και διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Αναλυτική και συνθετική σκέψη
  • Οργανωτικότητα, υπευθυνότητα, έμφαση στο αποτέλεσμα

Παροχές

  • Υψηλό πακέτο αποδοχών, αποτελούμενο από ανταγωνιστικό μισθό, και extra παροχές σύμφωνα με το πρόγραμμα παροχών της εταιρίας
  • Σύγχρονο και δυναμικό περιβάλλον εργασίας
  • Προοπτικές επαγγελματικής εξέλιξης εντός του Οργανισμού