Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
9/4/2024

Talent Acquisition Specialist

Διοίκηση Επιχειρήσεων - HR - Στελέχη

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ΣΑΜΑΡΑΣ & ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ Ε.Π.Ε. με την ιδιότητά της ως ΕΞΥΠΠ (Εξωτερικές Υπηρεσίες Προστασίας & Πρόληψης) παρέχει συμβουλευτικές υπηρεσίες σε θέματα Υγείας & Ασφάλειας Εργασίας, σε επιχειρήσεις κάθε είδους (βιομηχανία/μεταποίηση, εμπορικές επιχειρήσεις, τεχνικά έργα κλπ).

Στο πλαίσια της συνεχούς ανάπτυξής της, ζητεί να εντάξει στο δυναμικό της: Talent Acquisition Specialist (ειδικό προσέλκυσης ταλέντων), πλήρους απασχόλησης στα γραφεία της σε Θεσσαλονίκη:

Τα βασικά καθήκοντα της θέσης περιλαμβάνουν:
  • ­ Ανάπτυξη και εκτέλεση αποτελεσματικών στρατηγικών για την προσέλκυση και τον εντοπισμό κατάλληλων υποψηφίων.
  • ­ Συνεργασία με τους επικεφαλής των τμημάτων για την κατανόηση των αναγκών και τις απαιτήσεις τους σε στελέχωση.
  • ­ Ανάπτυξη και ενημέρωση των περιγραφών και προσόντων των θέσεων εργασίας.
  • ­ Ετοιμάζει υλικό στελέχωσης και δημοσιεύει θέσεις εργασίας στους κατάλληλους ιστότοπους θέσεων εργασίας
  • ­ Εντοπισμός δυνητικών υποψηφίων μέσω διαφόρων καναλιών,συμπεριλαμβανομένων των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, των αγγελιών και των συστάσεων.
  • ­ Διεξαγωγή αρχικών ελέγχων υποψηφίων, εξέταση βιογραφικών σημειωμάτων και αξιολόγηση προσόντων και εμπειρίας.
  • ­ Συντονισμός και προγραμματισμός συνεντεύξεων, εξασφαλίζοντας μια ομαλή και αποτελεσματική διαδικασία συνεντεύξεων.
  • ­ Διεξαγωγή δομημένων συνεντεύξεων για την αξιολόγηση των δεξιοτήτων, των προσόντων και της καταλληλότητας των υποψηφίων.
  • ­ Παροχή καθοδήγησης και υποστήριξης στους επικεφαλής των τμημάτων κατά τη διαδικασία επιλογής και λήψης αποφάσεων.
  • ­ Διατήρηση αναλυτικού και ενημερωμένου αρχείου υποψηφίων.
  • ­ Διατήρηση ισχυρών σχέσεων με εξωτερικούς συνεργάτες, επαγγελματικές ενώσεις και εκπαιδευτικά ιδρύματα για την εξεύρεση κατάλληλων υποψηφίων.
  • ­ Ενίσχυση της επωνυμίας της εταιρείας με την προώθηση της κουλτούρας, των αξιών και των ευκαιριών καριέρας της εταιρείας.
  • ­ Συμμετοχή σε εκδηλώσεις καριέρας και δραστηριότητες δικτύωσης για την προσέλκυση ποικίλων υποψηφίων.
  • ­ Διευκόλυνση της διαδικασίας ένταξης των νέων στελεχών, εξασφαλίζοντας την απρόσκοπτη μετάβαση και την επιτυχή ενσωμάτωση.
  • ­ Συνεχής ενημέρωση για τις τάσεις του κλάδου και τις βέλτιστες πρακτικές που σχετίζονται με την προσέλκυση υποψηφίων.
  • ­ Συμμετοχή σε διάφορες δράσεις διαχείρισης του ανθρώπινου δυναμικού.

Απαραίτητα Προσόντα

  • ­ Απαραίτητη εμπειρία ως ειδικός προσέλκυσης ταλέντων (Talent Acquisition Specialist) ή σε παρόμοιο ρόλο, κατά προτίμηση στον κλάδο των κατασκευών.
  • ­ Επιθυμητό Πτυχίο Μηχανικού, θα αξιολογηθεί ιδιαίτερα ως προσόν.
  • ­ Εξοικείωση με λογισμικά συστήματα παρακολούθησης υποψηφίων και άλλα εργαλεία ανθρώπινου δυναμικού.
  • ­ Ισχυρή γνώση των βέλτιστων πρακτικών και τεχνικών εύρεσης στελεχών και των μεθόδων αξιολόγησης συνεντεύξεων.
  • ­ Ικανότητα αποτελεσματικής αξιολόγησης των δεξιοτήτων, των προσόντων και της καταλληλότητας των υποψηφίων.
  • ­ Άριστες επικοινωνιακές και διαπροσωπικές δεξιότητες.
  • ­ Ικανότητα οικοδόμησης σχέσεων με υποψηφίους και εξωτερικούς συνεργάτες. Προσανατολισμένη στα αποτελέσματα νοοτροπία με έμφαση στην επίτευξη ποιοτικών προσλήψεων σε εύθετο χρόνο.
  • ­ Εξοικείωση με τους νόμους και τους κανονισμούς απασχόλησης στην Ελλάδα.
  • ­ Άριστη γνώση της αγγλικής και της ελληνικής γλώσσας.
  • ­ Άριστη γνώση χρήσης υπολογιστών.

Παροχές

  • Θετικό και συνεργατικό περιβάλλον εργασίας.
  • Εκπαίδευση στα αντικείμενα δραστηριότητας της εταιρείας.
  • ­Ανταγωνιστικό πακέτο αμοιβών.
  • Δυνατότητα εξέλιξης.

Αποστολή βιογραφικών με αναφορά σε κωδ. θέσης ΛΟ-024

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.