Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
02/05/2024

Υπάλληλος λογιστηρίου

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΧΑΛΑΝΔΡΙ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Περιγραφή

Ζητείται Υπάλληλος λογιστηρίου από εταιρεία στο Χαλάνδρι.

Κύρια Καθήκοντα:

  • Ενημέρωση λογιστικών βιβλίων
  • Τήρηση βιβλίων Γ κατηγορίας.
  • Διενέργεια συμφωνιών με πελάτες – προμηθευτές
  • Προετοιμασία πληρωμών προμηθευτών
  • Συμφωνία ταμειακών διαθεσίμων
  • Καταχώρηση τιμολογίων αγορών
  • Έκδοση τιμολογίων πώλησης προς ασφαλιστικές εταιρείες
  • Παρακολούθηση φορολογικών – ασφαλιστικών υποχρεώσεων
  • Λογιστική καταγραφή εσόδων-εξόδων
  • Προετοιμασία δηλώσεων παρακρατούμενων φόρων.
  • Καταχώρηση κινήσεων και συμφωνία extrait τραπεζών
  • Ανέβασμα παραστατικών, έλεγχος και συμφωνία myDATA και διαβίβαση παραστατικών στο my data.
  • Συνεργασία με συναδέλφους για συμμόρφωση με διατάξεις myDATA.Εξυπηρέτηση πελατών και προμηθευτών σε θέματα λογιστικής φύσεως.
  • Παρακολούθηση της επικαιρότητας σχετικά με τις εξελίξεις στο λογιστικό και φορολογικό πλαίσιο.
  • Συμμετοχή στη σύνταξη μηνιαίων οικονομικών αναφορών προς τη Διοίκηση.
  • Συμμετοχή στις διαδικασίες Ισολογισμού στο τέλος της χρήσης.
  • Συμμετοχή στις εργασίες μισθοδοσίας σε συνεργασία με το τμήμα προσωπικού.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο Ανώτατης Σχολής Οικονομικής Κατεύθυνσης ή αντίστοιχου ΤΕΙ.
  • Προϋπηρεσία 3-5 ετών σε λογιστήριο.
  • Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ (Word, Excel, βάσεις δεδομένων).
  • Ευχέρεια χειρισμού ERP συστημάτων, γνώση χρήσης SoftΟne θα συνεκτιμηθεί.
  • Δυναμική προσωπικότητα.
  • Ικανότητα επίλυσης προβλημάτων.
  • Ικανότητα να ανταποκρίνεται σε προθεσμίες.
  • Ομαδικό πνεύμα και άριστη συνεργασία.
  • Μεθοδικότητα.
  • Εμπιστευτικότητα.
  • Διακριτικότητα.

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.