Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

16/1/2023

Design Promoter

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ALUMIL, ένας από τους μεγαλύτερους και πιο προηγμένους τεχνολογικά βιομηχανικούς ομίλους στον τομέα της έρευνας, ανάπτυξης και παραγωγής αρχιτεκτονικών συστημάτων αλουμινίου στην Ευρώπη, επιθυμεί να καλύψει την παρακάτω θέση:

Design Promoter (2022/100)

Ο/Η Design Promoter είναι ενεργό μέλος της ομάδας της Διεύθυνσης Marketing, με έδρα την Ευκαρπία Θεσσαλονίκης. Η θέση αναφέρεται στον Head of Design Office και έχει ως σκοπό:
  • την υποστήριξη, προώθηση και ενίσχυση του design σε προωθητικές ή μη δράσεις της εταιρίας
  • την ανάδειξη και υποστήριξη της εταιρικής ταυτότητας και των προϊόντων της εταιρείας μέσω του design καθώς και
  • την σύνδεση σχεδιασμού χώρου – προϊόντος

Κύρια καθήκοντα:
  • Σχεδιασμός εκθεσιακών περιπτέρων στις οποίες συμμετέχει η εταιρία.
  • Σχεδιασμός νέων showroom και ανακαίνιση υφισταμένων
  • Σχεδιασμός showroom πελατών
  • Ειδικότερα για τα ανωτέρω: Αποτύπωση, σχεδιασμός εσωτερικού χώρου, σχεδιασμός κινητών ή σταθερών στοιχείων προβολής, επίπλων και διακόσμησης. Προτάσεις ενίσχυσης οπτικής εικόνας.
  • Κατασκευαστικά σχέδια, τρισδιάστατες απεικονίσεις σε εικόνα και video
  • Επιμέτρηση ποσοτήτων υλικών για παραγγελίες που αφορούν δομικά ή αρχιτεκτονικά στοιχεία (πατώματα, βαφές, υλικά τοιχοποιίας κ.α)
  • Ειδικά για τα showroom: Σχεδιασμός εξωτερικής όψης, προτάσεις βελτίωσης και ανάδειξης όψεων, επικοινωνία με προμηθευτές για κατασκευή φωτεινών πινακίδων ή και άλλων αρχιτεκτονικών στοιχείων.
  • Έρευνα υλικών και υλικών κατασκευής (είδη υγιεινής, είδη επίπλωσης κ.α)
  • Προώθηση τελικών σχεδίων και δειγμάτων για υλοποίηση προς τμήμα προμετρήσεων. Ενημέρωση σε περίπτωση αλλαγών ή αναθεωρήσεων.
  • Κατάρτιση λίστας εργασιών (teamwork) για την οργάνωση και υλοποίηση του εκάστοτε έργου. Ενημέρωση για κάθε στάδιο υλοποίησης.
  • Επικοινωνία και προώθηση αιτημάτων των αναγκών που προκύπτουν για νέα ή υφιστάμενα showroom
  • Περιστασιακή επίβλεψη στα υπό κατασκευή project

Συμπληρωματικά καθήκοντα:
  • ​Σχεδιασμός κτιριακών χώρων ή εγκαταστάσεων της εταιρείας
  • Χώροι γραφείων, χώροι εξυπηρέτησης ή κοινόχρηστοι και βοηθητικοί χώροι μέσα στις κτιριακές εγκαταστάσεις της εταιρείας
  • Χωροθετικές ανάγκες που προκύπτουν για νέα γραφεία ή για ανασχεδιασμό υφιστάμενων λόγω νέων θέσεων εργασίας ή μεταβολών προσωπικού κ.α.
  • Σχεδιασμός εξοπλισμού γραφείων, έρευνα – παραγγελίες υλικών, επίπλων κ.ο.κ.
  • Σχεδιασμός πρωτότυπων προτάσεων προβολής προϊόντων σε δείγματα ή τομές.
  • Προτάσεις νέων υλικών

Απαραίτητα Προσόντα

  • Καλή οργάνωση και επικοινωνία
  • Δημιουργία και επίλυση προβλημάτων
  • Συνεργασία και ομαδικότητα
  • Ικανότητα σύνθεσης και ανάλυσης
  • Τριετή απασχόληση στον σχεδιασμό (αρχιτεκτονικό και interior) και την οργάνωση έργων
  • Διπλωματούχος Αρχιτέκτονας
  • Καλή γνώση MS Office
  • Πολύ καλή χρήση AutoCAD 2D& 3D (ή άλλου 3D ΒΙΜ προγράμματος) και SketchUp
  • Εμπειρία πάνω σε προγράμματα φωτορεαλισμού (πχ 3D Studio Max ή άλλο) θα εκτιμηθεί

Παροχές

  • Σταθερές αποδοχές σύμφωνα με τη βαρύτητα της θέσης και την αξιολόγηση επιλογής
  • Μεταβλητές αποδοχές σύμφωνα με το Σύστημα Διοίκησης Απόδοσης
  • Ιδιωτική ομαδική ασφάλιση
  • Συνεχή υποστήριξη και εκπαίδευση
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Άριστο περιβάλλον εργασίας