Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

26/03/2024

Λογιστής / Λογίστρια (Accountant)

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Ζητείται Λογιστής / Λογίστρια σε εταιρεία λογιστικών υπηρεσιών στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Θέση εργασίας πλήρους απασχόλησης.

Αρμοδιότητες ρόλου:

  • Καθημερινή καταχώριση σε βιβλία Β’ + Γ' κατηγορίας και έλεγχος παραστατικών
  • Μydata
  • Παρακολούθηση τραπεζικών κινήσεων, ταμειακής κίνησης και έκδοση εντολών πληρωμής
  • Εγγραφές στα λογιστικά βιβλία για πληρωμές, εισπράξεις, υποχρεώσεις και απαιτήσεις
  • Γνώσεις στα προγράμματα της εταιρείας Epsilonnet
  • Συμφωνία πελατών – προμηθευτών
  • Μισθοδοσία (Epsilonnet)
  • Συμμετοχή στην κατάρτιση των οικονομικών καταστάσεων
  • Συμμετοχή στην κατάρτιση φορολογικών δηλώσεων και εντύπων
  • Διεκπεραίωση εργασιών και επικοινωνία με δημόσιες υπηρεσίες (ΔΟΥ, ΕΦΚΑ, ΓΕΜΗ κτλ.).

Απαραίτητα Προσόντα

  • Γνώσεις και εμπειρία σε διπλογραφικά βιβλία και σε όλο το λογιστικό φάσμα αυτών.
  • Γνώσεις και εμπειρία στα προγράμματα της Epsilonnet.
  • Επιθυμητή εμπειρία από 3 έτη σε θέση λογιστηρίου με ανάλογα καθήκοντα.
  • Ικανότητα να εφαρμόζει εχεμύθεια και εμπιστευτικότητα στη διαχείριση της πληροφορίας.
  • Προϋπηρεσία σε λογιστικό γραφείο / φορολογιστική εταιρεία θα ληφθεί σοβαρά υπόψη.
  • Γνώση φορολογίας εισοδήματος, ΦΠΑ, ελληνικών λογιστικών προτύπων, διεθνών λογιστικών προτύπων, myDATA.
  • Γνώσεις μισθοδοσίας και εργατικής νομοθεσίας (θα εκτιμηθεί).
  • Εμπειρία στην τήρηση απλογραφικών – διπλογραφικών βιβλίων Β’ και Γ’ Κατηγορίας.
  • Γνώση χρήσης Η/Υ και των προγραμμάτων του Microsoft Office (Word, Excel κτλ).
  • Οργανωτικές και διαπραγματευτικές ικανότητες.
  • Εχεμύθεια και υπευθυνότητα.
  • Άριστες επικοινωνιακές ικανότητες.
  • Καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας.

Παροχές

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Σύγχρονο και μοντέρνο περιβάλλον εργασίας