Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
25/04/2024

Key Account Sales Engineer

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Η Trenkwalder για λογαριασμό εταιρείας πελάτη της,  πολυεθνική εταιρεία στον κλάδο των δομικών υλικών αναζητά:

Key Account Sales Engineer.

Ο ρόλος και οι αρμοδιότητες:

• Αύξηση των πωλήσεων με στόχευση σε έργα μεσαίου και μεγάλου μεγέθους
• Ανάπτυξη Πελατολογίου (τεχνικές-κατασκευαστικές εταιρείες, αρχιτεκτονικά γραφεία,
συνεργεία εφαρμογής)
• Ανάπτυξη του product mix με την προώθηση συνόλου προϊόντων στα έργα
• Επίτευξη προσωπικών στόχων πωλήσεων συμβάλλοντας στην επίτευξη των συνολικών στόχων
πωλήσεων και κερδοφορίας
• Συνεχής υποστήριξη Πελατών, ανάπτυξη και διατήρηση των σχέσεων με τους Πελάτες
• Παρακολούθηση και ανάλυση του ανταγωνισμού και της αγοράς
• Αποστολές προσφορών και σύνταξη αναφορών πωλήσεων

Απαραίτητα Προσόντα

• Πτυχίο Ανώτατης Σχολής σε τομέα σχετικό με τον κατασκευαστικό κλάδο (π.χ. Μηχανικός) ή
τον τομέα των πωλήσεων
• Τουλάχιστον τρία χρόνια εμπειρίας στον τομέα των πωλήσεων δομικών υλικών σε
κατασκευαστικά έργα (εμπειρία σχετική με ETICS θα θεωρηθεί σημαντικό πλεονέκτημα)

•Πολύ καλή γνώση τεχνικών χαρακτηριστικών και ιδιοτήτων εφαρμογής προϊόντων
  συστημάτων Εξωτερικής Θερμομόνωσης, κονιαμάτων, επιχρισμάτων και χημικών προϊόντων
• Ευελιξία και δυνατότητα για την πραγματοποίηση συχνών ταξιδιών
• Υψηλό επίπεδο προφορικής και γραπτής επικοινωνίας με πελατοκεντρικό προσανατολισμό
• Ικανότητα σύνταξης προσφορών – αναφορών
• Πολύ καλή γνώση χρήσης ERP και εφαρμογών office
• Καλή γνώση αγγλικών (η γνώση Γερμανικών θα εκτιμηθεί ως πλεονέκτημα)
• Ομαδικό πνεύμα, ικανότητα επίτευξης στόχων και ολοκλήρωσης εργασιών σε ορισμένο χρόνο

Παροχές

• Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών και παροχών, bonus επίτευξης στόχων
• Συνεχή εκπαίδευση και τη δυνατότητα επαγγελματικής εξέλιξης σε ένα πολυεθνικό περιβάλλον

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.