Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

20/1/2023

Διευθυντής Αποθήκης και Δικτύου Διανομής

Logistics - Αποθήκη - Μεταφορές

Πόλη ΑΦΑΝΤΟΥ | ΡΟΔΟΣ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Είμαστε η Εμπορική Εταιρεία Β. Παναγιωτάς ΑΕ. Και δραστηριοποιούμαστε στη ΡΟΔΟ Ν. Δωδεκανήσων με Super Markets, Cash & Carry ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΣ και Κεντρική Αποθήκη με Δίκτυο Διανομής,, μέλος του Ελληνικού Όμιλου Αλυσίδων Super Market ΕΛΟΜΑΣ, και στα πλαίσια της συνεχούς ανάπτυξης μας αναζητούμε:

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΟΥ ΔΙΑΝΟΜΗΣ

Απαραίτητα Προσόντα

Ο κατάλληλος Υποψήφιος θα έχει όραμα, αποτελεσματικότητα και δυναμισμό, προκειμένου να καθοδηγήσει / εμπνεύσει τους συνεργάτες του για την σωστή και απρόσκοπτη λειτουργία των παραλαβών, της αποθήκευσης αλλά και της διανομής των προϊόντων μας στο νησί της Ρόδου.

Με ικανότητα να διασφαλίσει την επίτευξη των στόχων παραγωγικότητας αλλά και την ομαλή και συνεπή τήρηση όλων των διαδικασιών της αποθήκης. Παράλληλα να συμβάλλει στην αναδιοργάνωση και τον εκσυγχρονισμό λειτουργίας των Logistics σε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό περιβάλλον.

Κύριες Αρμοδιότητες :

  • Διαχείριση της αποθήκης σύμφωνα με τις πολιτικές και τους στόχους της Εταιρείας
  • Αποτελεσματική χρήση των Αποθηκευτικών χώρων με χωροταξικό πλάνο ροής λειτουργιών.
  • Τήρηση όλων των φορολογικών απαιτήσεων που αφορούν στην αποθήκευση, το χειρισμό και την αποστολή προϊόντων
  • Τήρηση των προτύπων υγείας και ασφάλειας, και προστασίας Ανθρώπων και Εμπορευμάτων.
  • Διαχείριση αποθεμάτων και διασφάλιση στόχων κυκλοφοριακών ροών.
  • Προετοιμασία ετήσιου προϋπολογισμού και τακτική παρακολούθηση του κόστους λειτουργίας και των δεικτών παραγωγικότητας και αποτελεσμάτων.
  • Σύνδεσμος με πελάτες, προμηθευτές και μεταφορικές εταιρείες
  • Διαχείριση του στόλου Οχημάτων της Εταιρείας με τον πιο οικονομικό και παραγωγικό τρόπο.
  • Προγραμματισμός βαρδιών, κατάλληλη ανάθεση εργασιών και αξιολόγηση αποτελεσμάτων
  • Πρόσληψη, επιλογή, προσανατολισμός, καθοδήγηση και παρακίνηση εργαζομένων όλων των ειδικοτήτων σε συνεργασία με το HR
  • Τακτική σύνταξη εκθέσεων και στατιστικών (έκθεση κατάστασης IN / OUT, έκθεση νεκρού αποθέματος κτλ.)
  • Χρήση προγραμμάτων διαχείρισης αποθήκης (ERP - WMS).
  • Δημιουργία Αναφορών προς την Κεντρική Διοίκηση.

Προϋποθέσεις Θέσης:

  • Αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία 3-5 χρόνια ως Διευθυντής Οργανωμένης Αποθήκης με εκτεταμένο Δίκτυο Διανομής (προϋπηρεσία στο χώρο του τρόφιμου θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα)
  • Εξειδίκευση στις διαδικασίες και βέλτιστες πρακτικές διαχείρισης αποθήκης και δικτύου διανομής
  • Αποδεδειγμένη ικανότητα υλοποίησης πρωτοβουλιών βελτίωσης των διαδικασιών και μεθόδων εργασίας.
  • Πολύ καλή γνώση των Βασικών Δεικτών Απόδοσης στην αποθήκη (KPI’s) και εξοικείωση στις Αναφορές και τις μετρήσεις
  • Ηγετικές δεξιότητες και ικανότητα διαχείρισης προσωπικού
  • Εξαιρετικές δεξιότητες λήψης αποφάσεων και επίλυσης προβλημάτων κάτω από πίεση
  • Πτυχίο πανεπιστημίου σε Logistics, ή Διαχείρισης Εφοδιαστικής Αλυσίδας (Supply Chain) ή Διοίκησης Επιχειρήσεων θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν.

Παροχές

  • Πολύ ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Σύγχρονο περιβάλλον εργασίας
  • Προοπτικές εξέλιξης