Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

18/06/2021

Sales Coordinator

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΛΑΚΚΩΜΑ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

H Domissima ΑΕ, εταιρεία παραγωγής χημικών δομικών υλικών υψηλής ποιότητας προϊόντων υγρομόνωσης και προστασίας κατασκευών προσφέροντας εξειδικευμένες τεχνικές λύσεις, με μακροχρόνια εμπειρία και δυναμική παρουσία 50 ετών σε μεγάλα έργα υποδομής, διευρύνει την ομάδα πωλήσεων και αναζητά Sales Coordinator για το Τμήμα Πωλήσεων στα γραφεία της, με έδρα το Λάκκωμα.

Αναλυτικότερα, τα καθήκοντα του/της θα περιλαμβάνουν:

• Καθημερινή εποπτεία ομάδας πωλήσεων / εξωτερικών πωλητών
• Back office / Υποστήριξη ομάδας πωλήσεων / εξωτερικών πωλητών
• Σύνταξη ή / και γεωγραφικός / ποιοτικός έλεγχος προγραμμάτων επισκέψεων πωλητών
• Σύνταξη ημερήσιων / εβδομαδιαίων / μηνιαίων αναφορών απόδοσης πωλητών και ρεαλιστικές προβλέψεις προς την διοίκηση/διευθύνοντα σύμβουλο της εταιρείας
• Screening / Αξιολόγηση βιογραφικών για επικείμενες θέσεις του τμήματος πωλήσεων
• Υλοποίηση της καθορισμένης στρατηγικής πωλήσεων της εταιρείας για την επίτευξη των στόχων, την αύξηση του μεριδίου αγοράς και την επέκταση της πελατειακής βάσης
• Τακτική επαφή και συναντήσεις με επιλεγμένο πελατολόγιο για διατήρηση και περαιτέρω ανάπτυξη σχέσεων
• Προσδιορισμός και αξιολόγηση του ανταγωνισμού και πραγματοποίηση ανάλυσης της αγοράς με στόχο την δημιουργία και αξιοποίηση νέων ευκαιριών συνεργασίας
• Προσδιορισμός των αναδυόμενων αγορών και των νέων καναλιών πωλήσεων της αγοράς, σε συνάρτηση με νέα προϊόντα αλλά και τον υφιστάμενο ανταγωνισμό
• Εφαρμογή της εταιρικής πολιτικής και των εσωτερικών διαδικασιών του τμήματος πωλήσεων

Απαραίτητα Προσόντα

• Προϋπηρεσία τουλάχιστον 3 ετών σε αντίστοιχη θέση πωλήσεων
• Επιθυμητή γνώση της αγοράς στο χώρο της κατασκευής ή των δομικών υλικών
• Εμπορική αντίληψη και άριστες διαπραγματευτικές ικανότητες
• Κριτική σκέψη
• Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών και λήψης αποφάσεων
• Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ, MS Office και Αγγλικών
• Άριστη γνώση σε σύγχρονα μηχανογραφικά συστήματα διοίκησης (CRM, ERP, κ.α.)
• Κάτοχος διπλώματος οδήγησης
• Δυνατότητα επαγγελματικών ταξιδιών εκτός Θεσσαλονίκης
• Ευχάριστη και δυναμική προσωπικότητα με ανεπτυγμένες επικοινωνιακές ικανότητες

Παροχές

• Συνεχείς εκπαιδεύσεις και επιμόρφωση σε τεχνολογίες αιχμής από ικανά στελέχη
• Προοπτικές εξέλιξης και εμπειρία από συμμετοχή σε μεγάλα έργα ιδιωτικού και δημοσίου τομέα σε ένα σύγχρονο και δυναμικό περιβάλλον εργασίας
• Ευχάριστο περιβάλλον εργασίας και ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών