Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
17/4/2024

Υπεύθυνος / Υπεύθυνη Λογιστηρίου

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Περιγραφή

Υπεύθυνος / η Λογιστηρίου

Εάν έχετε εμπειρία σε διοικητική θέση λογιστηρίου, γνωρίζετε όλη την παρακολούθηση του λογιστικού και εμπορικού κυκλώματος και θέλετε να εργαστείτε ως Υπεύθυνος Λογιστηρίου σε καταξιωμένη εταιρία leader στον κατασκευαστικό κλάδο όπου θα διαχειρίζεστε την ομάδα λογιστηρίου και θα έχετε στόχο τη διασφάλιση της ορθής και ακριβούς εικόνας της οικονομικής κατάστασης της Εταιρείας, τότε αυτή η θέση Υπεύθυνος/η Λογιστηρίου είναι για εσάς!

Αρμοδιότητες:

  • Οργάνωση και επίβλεψη τηs ορθήs λειτουργίαs του Λογιστηρίου.
  • Οργάνωση και έλεγχοs των εργασιών του Λογιστηρίου- καταχωρίσειs παραστατικών, τήρηση μητρώου παγίων, υπολογισμόs μισθοδοσίαs, τήρηση εργατικών και ασφαλιστικών υποχρεώσεων, σύνταξη και υποβολή φορολογικών δηλώσεων ΦΠΑ, ΦΜΥ, εισοδήματοs.
  • Ελεγχοs και παρακολούθηση δαπανών.
  • Επικοινωνία με τράπεζεs και τιs δημόσιεs αρχέs.
  • Διαχείριση Εισαγωγών – φάκελος κοστολόγησης.
  • Σύνταξη V.I.E.S, INTRASTAT, LISTING.
  • Προετοιμασία και υποβολή ισολογισμού, καταστάσεων αποτελεσμάτων χρήσης και τακτικών ελέγχων.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ Οικονομικής κατεύθυνσης.
  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού των ηλεκτρονικών συστημάτων: Taxisnet, ΕΡΓΑΝΗ, Μy DATA ΕΦΚΑ.
  • Εμπειρία σε οργανωμένο λογιστήριο και σε αντίστοιχη θέση 2-3 ετών τουλάχιστον.
  • Πλήρης γνώση των ΕΛΠ και της φορολογικής νομοθεσίας.
  • Γνώση σε θέματα ΚΦΕ, ΦΠΑ, ΕΛΠ και εργατικών/μισθοδοσίας (μισθοδoσία παρακολούθηση υποχρεώσεων ΕΡΓΑΝΗ, ΕΦΚΑ).
  • Γνώση χρήσης ERP και CRM συστημάτων.

Προσωπικά Χαρακτηριστικά:

  • Αναλυτική και συνθετική σκέψη.
  • Οργανωτικές και διοικητικές ικανότητες.
  • Ικανότητα διαχείρισης, ανάπτυξης και υποστήριξης ομάδας.
  • Προσανατολισμός στο αποτέλεσμα.
  • Ομαδικό πνεύμα εργασίας.
  • Επικοινωνιακές δεξιότητες.

Παροχές

  • Ανταγωνιστικός Μισθός.
  • Extra παροχές σύμφωνα με το πρόγραμμα παροχών της εταιρίας.
  • Άριστο και συνεργατικό περιβάλλον εργασίας.
  • Δυνατότητες επαγγελματικής εξέλιξης εντός της εταιρίας.
  • Συνεχής εκπαίδευση και ανάπτυξη.

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.