Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

26/3/2024

QC Analyst

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΚΑΤΩ ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ ΚΙΛΚΙΣ | ΚΙΛΚΙΣ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η γαλακτοβιομηχανία ΦΑΡΜΑ ΚΟΥΚΑΚΗ Α.Ε., στο πλαίσιο της συνεχούς ανάπτυξής της, επιθυμεί να προσλάβει στις Κεντρικές Εγκαταστάσεις στους Κάτω Απόστολους Κιλκίς:

QC Analyst

Σύντομο Προφίλ της Θέσης
  • Διεξάγει ελέγχους στις πρώτες ύλες, ενδιάμεσα και τελικά προϊόντα, καθώς επίσης και στις παραγωγικές διαδικασίες με σκοπό τη διασφάλιση της ποιότητας και της ασφάλειας των παραγόμενων προϊόντων.
  • Αναπτύσσει και καθορίζει την αλλαγή κουλτούρας στην ποιότητα στο εσωτερικό της εταιρείας.

Απαραίτητα Προσόντα

Βασικές Αρμοδιότητες
  • Πραγματοποιεί δειγματοληψίες Α΄ υλών, ενδιάμεσων και τελικών προϊόντων σε συνεργασία με τα συναφή τμήματα της παραγωγής.
  • Ελέγχει τα δείγματα (φ/χημικά, μικροβιολογικά, οργανοληπτικά, σήμανσης κτλ.), έχοντας υπόψη τις σχετικές διαδικασίες και τις οδηγίες εργασίας και με βάση τις υπάρχουσες μεθόδους ελέγχου υλικών.
  • Καταγράφει τα αποτελέσματα και τα συγκρίνει με τις υπάρχουσες προδιαγραφές, ενημερώνοντας άμεσα τον/η προϊστάμενο/η του/ης σε περίπτωση απόκλισης.
  • Επικοινωνεί με τα τμήματα της παραγωγής για την κοινοποίηση των αποτελεσμάτων.
  • Ελέγχει την ευταξία και την καθαριότητα των χώρων και του εξοπλισμού της παραγωγής.
  • Ελέγχει την τήρηση των κανόνων υγιεινής, ενδυμασίας και καθαριότητας του προσωπικού παραγωγής.
  • Ελέγχει την εφαρμογή κατά την παραγωγή των προβλεπόμενων διαδικασιών και των GMPs.
  • Διακόπτει την παραγωγή σε περίπτωση που διαπιστωθεί, ότι διακυβεύεται η ποιότητα και η ασφάλεια του προϊόντος.
  • Πραγματοποιεί αναλύσεις γενικού πεδίου όπως χλωρίωσης νερού, σκληρότητας νερού, CIP κτλ.
  • Μεριμνά για την καλή διαχείριση, συντήρηση και την καθαριότητα του χώρου και του εξοπλισμού του εργαστηρίου.
  • Συνεργάζεται με τα υπόλοιπα μέλη του Ποιοτικού Ελέγχου για τον αποτελεσματικότερο καταμερισμό και συντονισμό των εργασιών. Συμμορφώνεται με τις διαδικασίες, τις πολιτικές και τις αξίες της επιχείρησης.
  • Εισηγείται προς τον/ην προϊστάμενο/η για τυχόν μεταβολές ή προσθήκες σε έγγραφα, μεθόδους, οδηγίες κλπ. που προωθούν την αποτελεσματικότητα της εργασίας και τη διασφάλιση ή / και τη βελτίωση της ποιότητας των προϊόντων.
Τυπικά Προσόντα
  • Πτυχίο ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ στον Τομέα Τροφίμων ή της Κτηνιατρικής ή της Βιολογίας
  • Επιθυμητό Μεταπτυχιακό σχετικό με το αντικείμενο
  • Άριστη γνώση αγγλικών
  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού MS Office
  • Εμπειρία σε αντίστοιχη θέση κατά προτίμηση στον τομέα τροφίμων ή φαρμάκων τουλάχιστον 2 ετών θα θεωρηθεί ανταγωνιστικό πλεονέκτημα
  • Καλή γνώση των σχετικών προτύπων και συστημάτων Ποιότητας θα εκτιμηθεί
  • Κάτοχος διπλώματος οδήγησης

Παροχές

Για την παραπάνω θέση προσφέρονται:
  • Ανταγωνιστικό, δυναμικό και ευέλικτο πακέτο αποδοχών
  • Δωρεάν μετακίνηση από και προς την Θεσσαλονίκη
  • Σύμβαση Αορίστου Χρόνου
  • Ισορροπία μεταξύ της προσωπικής και της εργασιακής ζωής
  • Πρόσθετη δωρεάν ιδιωτική ασφάλιση
  • Δυναμικό, σύγχρονο, ανθρώπινο και ασφαλές εργασιακό περιβάλλον
  • Διαρκής εκπαίδευση, επιμόρφωση και ευκαιρίες για επαγγελματική ανάπτυξη