Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
03/05/2024

Εργοθεραπευτής

Εκπαίδευση

Πόλη ΑΘΗΝΑ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Μερική απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Περιγραφή

Εισαγωγή
Το Κέντρο ΑΡΣΗ, το οποίο δραστηριοποιείται στον χώρο της προσφοράς υπηρεσιών Ψυχικής Υγείας και Ειδικής Αγωγής από το 1990, αναζητά Εργοθεραπευτή - Εργοθεραπεύτρια για μερική απασχόληση με έναρξη τον Σεπτέμβριο 2024 και προοπτικές πλήρους απασχόλησης.
Αρμοδιότητες
  • Λήψη ιστορικού, εργοθεραπευτική αξιολόγηση και διερεύνηση των θεραπευτικών αναγκών των περιστατικών
  • Σχεδιασμός και εφαρμογή εξατομικευμένου πλάνου παρέμβασης σε παιδιά τα οποία αντιμετωπίζουν κυρίως νευροαναπτυξιακές διαταραχές
  • Συνεργασία με τους γονείς των παιδιών που χρειάζονται εργοθεραπεία με κύριο στόχο την καθοδήγησή τους στην αντιμετώπιση των δυσκολιών των παιδιών στα πλαίσια της καθημερινότητας
  • Δημιουργία αρχείου ατομικού φακέλου αναφορικά με το ιστορικό και την αξιολόγηση της θεραπευτικής πορείας των περιστατικών
  • Συνεργασία στα πλαίσια της διεπιστημονικής ομάδας του Κέντρου

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο Εργοθεραπείας ΤΕΙ ή Πανεπιστημίου
  • Άδεια άσκησης επαγγέλματος
  • Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση
  • Ικανότητα σχεδιασμού προγράμματος παρέμβασης τόσο σε ατομικό όσο και σε ομαδικό επίπεδο
  • Επικοινωνιακές δεξιότητες

Επιθυμητά προσόντα

  • Εκπαίδευση στην αισθητηριακή ολοκλήρωση
  • Εκπαίδευση στις διαταραχές σίτισης
  • Εκπαίδευση στη μέθοδο ΑΒΑ

Παροχές

  • Εξαιρετικές συνθήκες εργασίας
  • Επιστημονική εποπτεία από καθηγητές Πανεπιστημίου με πολύ μεγάλη διδακτική, ερευνητική, συγγραφική και επαγγελματική εμπειρία στον χώρο της ψυχοπαθολογίας
  • Υψηλές οικονομικές απολαβές
Σημείωση
Οι ενδιαφερόμενοι/ες προτρέπονται να επισκεφθούν την ιστοσελίδα του Κέντρου ΑΡΣΗ προκειμένου να ενημερωθούν τόσο για τις δραστηριότητες όσο και για το πλαίσιο λειτουργίας του Κέντρου.

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.