Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
18/04/2024

Βοηθός Λογιστή / Λογίστρια

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η  FAST WHOLESALE - COTTON POINT κορυφαία εταιρεία στον χώρο της χονδρικής πώλησης ανδρικών ενδυμάτων , στα πλαίσια συνεχούς ανάπτυξής της επιθυμεί να προσλάβει βοηθό λογιστή / λογίστρια.

Κύρια καθήκοντα:

  • Καταχωρεί λογιστικές εγγραφές στα βιβλία της εταιρείας
  • Διενεργεί συμφωνίες λογαριασμών λογιστικής με εμπορικό
  • Προετοιμασία και συμπλήρωση φορολογικών υποχρεώσεων (Φ.Π.Α, Vies, Intrastat,Παρακρατούμενοι φόροι, Συμφωνητικών)
  • Συμφωνία αποκλίσεων με σύστημα MyData της ΑΑΔΕ
  • Διενεργεί συμφωνίες του βιβλίου αποθήκης, με τους λογαριασμούς της λογιστικής
  • Κοστολογεί τις αγορές εσωτερικού και εξωτερικού
  • Διενεργεί συμφωνίες λογαριασμών πελατών – προμηθευτών – τραπεζών
  • Συλλέγει, καταχωρεί και αρχειοθετεί παραστατικά (εισπράξεις, πληρωμές, τιμολόγια) και εκδίδει αναφορές ή δηλώσεις σχετικά με ασφαλιστικούς ή/και δημόσιους οργανισμούς
  • Προετοιμασία και επεξεργασία λογιστικών αναφορών
  • Συμμετέχει σε όλο το φάσμα της λειτουργίας του λογιστηρίου, ώστε να διασφαλίζεται η συμμόρφωση με τις ισχύουσες νομοθετικές και φορολογικές διατάξεις.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης Οικονομικής Κατεύθυνσης
  • Ελάχιστη προϋπηρεσία τουλάχιστον δύο(2) ετών σε αντίστοιχη θέση
  • Καλή γνώση ΦΠΑ - Φορολογίας Εισοδήματος
  • Ικανότητα εργασίας υπό πίεση
  • Οργάνωση / Αντίληψη / Τήρηση προθεσμιών / Συνέπεια / Εχεμύθεια
  • Επαγγελματισμός και ομαδικότητα
  • Άριστη χρήση Η/Υ, MS Office
  • Γνώση λογιστικών προγραμμάτων ERP,( γνώσεις PYLON θα θεωρηθούν έξτρα προσόν)
  • Υπολογισμός και υποβολή μισθοδοσίας
  • Γνώσεις υπηρεσιών ΑΑΔΕ - GOV - ΟΑΕΔ
  • Γνώσεις υπηρεσιών σχετικές με το Τελωνείο θα εκτιμηθούν

Παροχές

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Πλήρης απασχόληση

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.