Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

12/9/2022

Διευθυντής Πωλήσεων Βορείου Ελλάδος

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΚΑΛΟΧΩΡΙ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Η ITALY LINES ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ-LOGISTICS ΑΕ, ηγετιδα εταιρια στον κλαδο των διεθνων μεταφορών απο το 1991, αναζητά Διευθυντή Πωλήσεων Βορείου Ελλάδος με έδρα το Καλοχώρι.

Αρμοδιότητες:

  • Συμβολή στην κατάρτιση και παρακολούθηση της υλοποίησης του επιχειρηματικού σχεδίου της εταιρείας, με συγκεκριμένη στόχευση πελατών και ανάληψη διορθωτικών - βελτιωτικών δράσεων.
  • Παρακολούθηση πορείας πωλήσεων σε πραγματικό χρόνο, και ανάλυση πελατολογίου με σκοπό τη διεύρυνση της πελατειακής βάσης.
  • Επισκόπηση της αγοράς και παρακολούθηση του ανταγωνισμού για την αξιοποίηση του ανταγωνιστικού πλεονεκτήματος της εταιρείας.
  • Διοίκηση της ομάδας στελεχών πωλήσεων με συνεχή καθοδήγηση και υποστήριξη.
  • Διαπραγμάτευση του πλαισίου συνεργασίας με νέους και υπάρχοντες πελάτες.
  • Εξεύρεση νέων πεδίων επιχειρηματικής δραστηριότητας.
  • Συνεργασία με το Τμήμα Marketing για την παρακολούθηση της υλοποίησης και της αποδοτικότητας των προωθητικών ενεργειών της εταιρείας.
  • Παρακολούθηση ειδικών αναφορών CRM – Social Μedia –Google
  • Διασφάλιση και προαγωγή της καλής φήμης της εταιρίας.

Αναμενόμενα Αποτελέσματα

  • Άριστη εμπειρία του πελάτη στην συνεργασία με την εταιρεία.
  • Ανάπτυξη των δραστηριοτήτων της εταιρείας σε νέες γραμμές εξυπηρέτησης.
  • Υψηλή δέσμευση και κινητοποίηση των μελών της ομάδας του.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 5 ετών σε αντίστοιχη θέση ευθύνης
  • Πτυχιούχος/Απόφοιτος ΑΕΙ, κατά προτίμηση Οικονομικής Κατεύθυνσης ή Διοίκησης Επιχειρήσεων ή πολυετή προϋπηρεσία στο χώρο των διεθνων μεταφορών/logistics
  • Γνώση Αγγλικής, χρήση Η/Υ (office)
  • Άριστες δημόσιες σχέσεις με εταιρικούς πελάτες και δημόσιους οργανισμούς

Προσωπικά χαρακτηριστικά:

  • Υπευθυνότητα, συνέπεια, ήθος, σοβαρότητα
  • Ικανότητες διαπραγμάτευσης και ευχέρεια στον προφορικό λόγο
  • Ικανότητα γρήγορης ανάλυσης και εκτίμησης καταστάσεων
  • Ήρεμη λειτουργία υπό πίεση (διαχείριση stress)
  • Αίσθηση μεγάλης εικόνας και ικανότητα συνδυασμού παραγόντων
  • Ηγετικά χαρακτηριστικά, παρακίνηση, ομαδικός, ευέλικτος
  • Ανεπτυγμένες ικανότητες επικοινωνίας με πελάτες & συνεργάτες
  • Προσανατολισμός στην επίτευξη υψηλών ποιοτικών και ποσοτικών αποτελεσμάτων.

Παροχές

Παροχές:
  • Πλήρη απασχόληση
  • Σταθερός ανταγωνιστικός μισθός
  • Εταιρικό Αυτοκίνητο
  • Έξοδα μετακίνησης
  • Κινητό τηλέφωνο
  • Επιπρόσθετα bonus αναλόγως επίτευξης στόχου
  • Ευκαιρίες επαγγελματικής και μισθολογικής εξέλιξης.
  • Σύγχρονο και δυναμικό εργασιακό περιβάλλον