Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

17/4/2018

Area Sales Manager

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Εταιρεία Συστημάτων Ασφαλείας θέλοντας να ενισχύσει την υπάρχουσα δυναμική ομάδα πωλήσεων, αναζητά Area Sales Manager προκειμένου να αναπτύξει το πελατολόγιό της στη Βόρεια Ελλάδα με έδρα τη Θεσσαλονίκη.

Περιγραφή Θέσης

Οι ιδανικοί υποψήφιοι θα πρέπει να συνδυάζουν σημαντική εμπορική εμπειρία και γνώσεις τεχνολογίας. Θα αναλάβουν τη διαχείριση των υφιστάμενων πελατών καθώς και την ανάπτυξη νέων.

Βασικές Αρμοδιότητες

  • Καθημερινή επαφή με το πελατολόγιο
  • Σχεδιασμός και τήρηση του προγράμματος επισκέψεων
  • Διαρκής παρακολούθηση των στόχων πωλήσεων
  • Σύνταξη ετήσιων εμπορικών συμφωνιών με τους πελάτες και υλοποίηση τους
  • Διερεύνηση των αναγκών της τοπικής αγοράς
  • Χαρτογράφηση της αγοράς ευθύνης
  • Παρουσίαση των νέων προϊόντων και τεχνολογιών στους πελάτες
  • Σχεδιασμός λύσεων και υπηρεσιών σε συνεργασία με τα τμήματα Πωλήσεων και Marketing
  • Σύνταξη μηνιαίου report προς την εταιρεία

Απαραίτητα Προσόντα

Απαιτούμενα Προσόντα

  • Πτυχίο Ανώτερης Εκπαίδευσης κατά προτίμηση Διοίκησης Επιχειρήσεων ή Πληροφορικής
  • Ελάχιστη εμπειρία 3 ετών σε θέση πωλήσεων σε εταιρίες Συστημάτων Ασφαλείας ή Πληροφορικής
  • Ευγενική προσωπικότητα, πελατοκεντρικός προσανατολισμός, ικανότητα στην επικοινωνία, τις διαπροσωπικές σχέσεις και την εμπορική διαπραγμάτευση
  • Ενθουσιώδης και Φιλόδοξος χαρακτήρας με διάθεση ανάπτυξης του πελατολογίου της εταιρείας
  • Ομαδικό πνεύμα συνεργασίας με τα στελέχη της εταιρείας
  • Πολύ καλή γνώση των εφαρμογών Excel, Word, Powerpoint
  • Πολύ καλή γνώση Αγγλικών και Ελληνικών (γραπτά και προφορικά)
  • Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις (για άνδρες υποψήφιους)

Παροχές

H έδρα της εταιρείας βρίσκεται στο Ηράκλειο Αττικής και είναι μία από τις ισχυρότερες εταιρείες διανομής (χονδρικής πώλησης) Συστημάτων Ασφαλείας της Ελληνικής αγοράς.

Στελεχωμένη από μία ομάδα ταλαντούχων επαγγελματιών, παρέχει ένα σύγχρονο και οργανωμένο περιβάλλον, διαρκή εκπαίδευση, ευκαιρίες εξέλιξης, ανταγωνιστικές αποδοχές, αυτοκίνητο, κινητό και laptop.

Στόχος μας είναι να προσφέρουμε στους πελάτες μας αξιόπιστα προϊόντα από καταξιωμένους κατασκευαστές σε συνδυασμό με υψηλής ποιότητας υπηρεσίες πριν και μετά την πώληση.

Μερικοί από τους κατασκευαστές με τους οποίους συνεργαζόμαστε είναι: Dahua, Arecont Vision, DSC, Ajax, Zettler, IDTeck, ZKTeco, Pulsar, AlephFoscam, VStarcam, Bionics και πολλοί άλλοι.