Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

13/01/2020

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

H ICAP Executive Search & Selection, μια από τις κορυφαίες εταιρείες Επιλογής Στελεχών στην Ελλάδα, είναι μέρος της ICAP, του μεγαλύτερου Παρόχου Υπηρεσιών Ανθρώπινου Δυναμικού. Με περισσότερο από 45 χρόνια εμπειρίας, εξειδικευόμαστε στην αξιολόγηση και επιλογή ανώτερων και ανώτατων στελεχών βάσει των αναγκών των πελατών μας.

Για λογαριασμό μίας δυναμικά αναπτυσσόμενης ελληνικής εταιρείας στο χώρο των FMCG, με έδρα τη Θεσσαλονίκη και δραστηριοποίηση σε όλη την Ελλάδα, αναζητούμε στέλεχος για την κάλυψη της παρακάτω θέσης:

Οικονομικός Διευθυντής (Ref. 4993/FMA/ESS/GR)

Αρμοδιότητες:

Στρατηγικός σχεδιασμός και δημιουργία εταιρικής οικονομικής πολιτικής και επιχειρησιακών σχεδίων
Ανάλυση, έλεγχος και παρακολούθηση των χρηματοροών και των κεφαλαίων κίνησης
Αξιολόγηση – πρόκριση επενδυτικών στόχων και αποφάσεων
Παρακολούθηση, επεξεργασία και σύνταξη φορολογικών διαδικασιών
Κατάρτιση οικονομικών καταστάσεων ετήσιου προϋπολογισμού
Χρηματοοικονομική ανάλυση με την χρήση και ερμηνεία των κατάλληλων αριθμοδεικτών
Αξιολόγηση, ερμηνεία των επιρροών του εξωτερικού περιβάλλοντος στην επίτευξη των αντικειμενικών στόχων της επιχείρησης
Έλεγχος και οργάνωση των λογιστικών διαδικασιών της εταιρίας
Συστηματική παρακολούθηση του κόστους λειτουργίας και ο έλεγχος των συμφωνιών με τους προμηθευτές.
Αναφορά (REPORTING) προς τη Διοίκηση των οικονομικών καταστάσεων – αποτελεσμάτων της επιχείρησης στους ενδιαφερόμενους
Προστασία των περιουσιακών στοιχείων μέσω του εσωτερικού ελέγχου , ασφαλίσεως κλπ.
Συμμετοχή και επικαιροποίηση του budgeting & forecasting της εταιρίας

Απαραίτητα Προσόντα

Προφίλ Υποψηφίου:
  • Πτυχίο ανώτατης σχολής Οικονομικής σχολής, με επιθυμητό τον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών (ΜSc, MBA).
  • Εμπειρία τουλάχιστον 5 ετών σε αντίστοιχο ρόλο, ιδανικά από τον βιομηχανικό κλάδο
  • Δικαίωμα υπογραφής Α τάξης
  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας
  • Πολύ καλή γνώση συστημάτων ERP (η γνώση του ERP ENTERSOFT θα θεωρηθεί πρόσθετο προσόν) και εφαρμογών MS Office
  • Στρατηγική σκέψη και εστίαση στην επίτευξη αποτελεσμάτων
  • Ακεραιότητα, ενεργητικότητα, υπευθυνότητα και ευελιξία
  • Άριστες οργανωτικές δεξιότητες και ικανότητα επίλυσης προβλημάτων
  • Αναπτυγμένη ικανότητα επικοινωνίας και πνεύμα συνεργασίας
  • Ικανότητα διοίκησης ομάδων και εκχώρησης αρμοδιοτήτων

Παροχές

Η εταιρεία προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικό μισθό
  • Ελκυστικό πακέτο παροχών (Εταιρικό αυτοκίνητο, ιατροφαρμακευτικό και συνταξιοδοτικό πρόγραμμα ασφάλισης)

Σε όλες τις επαφές θα τηρηθεί απόλυτη εχεμύθεια.