Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
24/4/2024

Key Account Manager

Διοίκηση Επιχειρήσεων - HR - Στελέχη

Πόλη ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ

Αυτή η θέση Key Account Manager για πωλήσεις Β2Β, αφορά εσάς που είστε προσανατολισμένοι στο αποτέλεσμα, έχετε πελατοκεντρική προσέγγιση, παίρνετε αποφάσεις και κυνηγάτε την επίτευξη των στόχων. Αν βλέπετε τον εαυτό σας σε όλα αυτά, θέλετε να εργαστείτε σε ένα φιλικό και συνεργατικό περιβάλλον σε εταιρία leader στον κλάδο της και μέλος Διεθνούς Ομίλου, και θέλετε να κάνετε το επόμενο βήμα στην καριέρα σας ως Key Account Manager, τότε περιμένουμε την αίτηση σας!

Αρμοδιότητες & καθήκοντα:

  • Διεύρυνση του υπάρχοντος πελατολογίου και δημιουργία νέων εμπορικών συμφωνιών με νέους πελάτες στην περιοχή ευθύνης
  • Προετοιμασία & αποστολή των προσφορών σε πελάτες
  • Συμμετοχή στον σχεδιασμό της στρατηγικής πωλήσεων για τις περιοχές ευθύνης με δυνατότητα ανάλυσης της αγοράς
  • Λειτουργεί ως σύνδεσμος επικοινωνίας μεταξύ των μεγάλων πελατών και των εσωτερικών ομάδων
  • Επίλυση τυχόν ζητημάτων και προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι πελάτες και διαχείριση παραπόνων με σκοπό τη διατήρηση της εμπιστοσύνης
  • Άριστη γνώση του πελατολογίου του και διαχείριση αυτού
  • Άριστη γνώση του ανταγωνισμού στην περιοχή ευθύνης
  • Κατάθεση εμπορικών προτάσεων, στα πλαίσια της στρατηγικής πωλήσεων της εταιρίας με κύριο στόχο την ανάπτυξη των πωλήσεων
  • Προσανατολισμός στην επίτευξη του στόχου πωλήσεων στον τομέα ευθύνης
  • Προετοιμασία τακτικών αναφορών προόδου και προβλέψεων προς τους εσωτερικούς και εξωτερικούς ενδιαφερόμενους φορείς χρησιμοποιώντας μετρήσεις για τους μεγάλους πελάτες

Απαραίτητα Προσόντα

Ακαδημαϊκό υπόβαθρο, εμπειρία και γνώσεις:
  • Πτυχίο ΑΕΙ-ΤΕΙ με κατεύθυνση Μηχανική, Μηχανολογία, Ηλεκτρολογία, Διοίκηση Επιχειρήσεων, Marketing
  • Εμπειρία σε πωλήσεις βιομηχανικών, τεχνικών προϊόντων 4 έτη περίπου
  • Πολύ καλή γνώση Αγγλικών
  • Άριστη γνώση Η/Υ, MS Office, CRM, ERP
  • Κάτοχος διπλώματος ΙΧ αυτοκινήτου
Προσωπικά Χαρακτηριστικά/Ικανότητες:
  • Άριστες επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Προσήλωση σε στόχους
  • Οργανωτικότητα, μεθοδικότητα
  • Ευγένεια, επαγγελματισμός
  • Προτεραιοποίηση Εργασιών, διαχείριση Χρόνου
  • Ενθουσιασμός και προσανατολισμός στην άψογη εξυπηρέτηση του πελάτη
  • Πνεύμα συνεργασίας

Παροχές

  • Ανταγωνιστικός σταθερός μισθός
  • Bonus επίτευξης
  • Εταιρικό αυτοκίνητο
  • Κινητό τηλέφωνο
  • Κάλυψη εξόδων κίνησης
  • Ιδιωτική ασφάλεια
  • Άριστο και συνεργατικό περιβάλλον εργασίας
  • Συνεχής εκπαίδευση και κατάρτιση
  • Προοπτικές εξέλιξης εντός του οργανισμού

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.