Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

11/03/2024

Πωλητής Β2Β Εξαγωγών (Έδρα: Νομός Θεσσαλονίκης)

Πωλήσεις Χονδρικής (B2B)

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Η εταιρία Συμβούλων UPGRADE για λογαριασμό πελάτη της, βιομηχανία συστημάτων άρδευσης, αναζητά (1) ένα άτομο για τη στελέχωση της παρακάτω θέσης

Πωλητής Β2Β Εξαγωγών (Έδρα: Νομός Θεσσαλονίκης)

Κωδικός Θέσης:B2B1223

Αρμοδιότητες:

  • Διαπραγμάτευση συμβάσεων με πελάτες για την εξασφάλιση αμοιβαίας ικανοποίησης με κάθε συναλλαγή.
  • Παραγγελιοληψία
  • Ανάπτυξη δικτύου πωλήσεων στο εξωτερικό
  • Συχνά επαγγελματικά ταξίδια
  • Διαχείριση υπάρχοντος πελατολογίου
  • Συμβουλευτική υποστήριξη προς τον πελάτη
  • Συνεχείς επαφές με το πελατολόγιο ευθύνης και ανάπτυξη συνεργασιών
  • Συμμετοχή σε εκθέσεις του εξωτερικού
  • Διαχείριση τιμολογιακής πολιτικής
  • Προετοιμασία, παρουσίαση και διαπραγμάτευση εμπορικών προτάσεων
  • Δημιουργία και Follow up προσφορών
  • Κλείσιμο και διαχείριση συμφωνιών
  • Έρευνα αγοράς, ανάλυση ανταγωνισμού και αξιολόγηση πληροφοριών
  • Συνεχής παρακολούθηση της παγκόσμιας αγοράς σε επίπεδο εξαγωγικών δυνατοτήτων και δυνητικών ευκαιριών

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ Τεχνολόγου Γεωπόνου, Διοίκησης Επιχειρήσεων ή σχετικού πεδίου
  • Αποδεδειγμένη προϋπηρεσία τουλάχιστον 5 ετών σε παρεμφερή θέση πωλήσεων χονδρικής εξαγωγών
  • Άριστη γνώση χειρισμού Η/Υ, MS Office, προγράμματος ERP (κατά προτίμηση SOFTONE)
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας, ιδιαίτερα βαλκανικής, θα θεωρηθεί προσόν
  • Δίπλωμα οδήγησης και δυνατότητα ταξιδιών

Επιθυμητά Προσόντα

  • Εχεμύθεια και εμπιστευτικότητα
  • Σχετική προϋπηρεσία σε αντίστοιχο κλάδο δραστηριότητας θα θεωρηθεί προσόν
  • Άριστες επικοινωνιακές και διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Ικανότητα δημιουργίας εμπιστοσύνης και οικοδόμησης σχέσεων
  • Ευχάριστη προσωπικότητα
  • Επαγγελματισμός και συνέπεια
  • Ομαδικότητα και συνεργασία
  • Υψηλή ικανότητα προσαρμογής και ευελιξίας σε διαφορετικές συνθήκες

Παροχές

Η εταιρεία προσφέρει:

  • Ανταγωνιστικό μισθό και bonus
  • Εταιρικό τηλέφωνο και laptop
  • Συνεχής εκπαίδευση και καθοδήγηση
  • Άριστες συνθήκες εργασίας σε ένα σύγχρονο και ευχάριστο περιβάλλον
  • Δυνατότητες επαγγελματικής εξέλιξης και ανάπτυξης

Για τυχόν απορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε στο τηλέφωνο: 2311 2411 36

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να υποβάλλουν το βιογραφικό τους σημείωμα, αναγράφοντας απαραίτητα τον κωδικό θέσης.

Όλες οι αιτήσεις θεωρούνται απόλυτα εμπιστευτικές