Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

14/04/2024

Α' Μάγειρας / Head Chef / Sous Chef

Εστίαση

Πόλη ΝΕΟ ΨΥΧΙΚΟ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνικές Σχολές ΕΠΑΣ-ΕΠΑΛ

Ζητείται Α Μάγειρας / Head Chef / Sous Chef από εστιατόριο στο Νέο Ψυχικό.

Αρμοδιότητες:

  • Προγραμματισμός και καθοδήγηση της προετοιμασίας του φαγητού και των δραστηριοτήτων μαγειρικής
  • Προετοιμασία πιάτων κρύας και ζεστής κουζίνας για σερβίρισμα
  • Στήσιμο και αναπλήρωση των πόστων με όλες τις απαραίτητες προμήθειες
  • Παρασκευή στοιχείων του μενού σε συνεργασία με το υπόλοιπο προσωπικό της κουζίνας
  • Φροντίδα για τη σωστή προετοιμασία, καθαριότητα και υγιεινή του χώρου εργασίας
  • Κατάλληλη αποθήκευση προμηθειών
  • Αποκατάσταση προβλημάτων ή παραπόνων που ανακύπτουν
  • Τελική επιμέλεια της εμφάνισης των πιάτων
  • Καθοδήγηση και εκπαίδευση υφισταμένων στο τμήμα
  • Συμμόρφωση με τους διατροφικούς κανονισμούς, τους κανόνες υγιεινής και τα πρότυπα ασφαλείας
  • Διατήρηση θετικής και επαγγελματικής προσέγγισης με συνεργάτες και πελάτες

Απαραίτητα Προσόντα

  • 2 έτη προϋπηρεσία (τουλάχιστον) σε αντίστοιχη θέση σε εστιατόριο
  • Απόφοιτος σχολής μαγειρικής τέχνης (προαιρετικό)
  • Άριστη γνώση διαδικασίας HACCP
  • Δημιουργικό πνεύμα και ομαδική προσωπικότητα
  • Άριστη κατανόηση των διαφόρων μεθόδων, των υλικών, του εξοπλισμού και των διαδικασιών μαγειρικής
  • Ικανότητα εργασίας σε συνθήκες πίεσης
  • Θετική προσωπικότητα
  • Δημιουργικότητα

Παροχές

  • Πλήρεις αποδοχές