Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

11/4/2024

Μηχανικός Πωλήσεων (Sales Engineer)

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Η εταιρεία ΦΑΟΣ Ανανεώσιμες (PHAOS Renewables), επίσημος διανομέας των σημαντικότερων κατασκευαστών φωτοβολταϊκού εξοπλισμού, με έδρα τη Θεσσαλονίκη, στα πλαίσια της διαρκούς της ανάπτυξης αναζητά Sales Engineer (Μηχανικό Πωλήσεων).

Κύριες αρμοδιότητες θέσης

  • Σύνταξη οικονομικοτεχνικών προτάσεων και προσφορών
  • Επικοινωνία με τους πελάτες και τους προμηθευτές της εταιρίας
  • Σύσταση της εταιρείας σε νέους πελάτες
  • Διαχείριση σχέσεων και εμπορικών συμφωνιών
  • Ανάπτυξη πωλήσεων και παρακολούθηση των πελατών και των παραγγελιών
  • Τήρηση και κατάλληλη αρχειοθέτηση των τεχνικών και εμπορικών αρχείων

Απαραίτητα Προσόντα

Τυπικά Προσόντα

  • Πτυχίο Μηχανικού ΑΕΙ/ΤΕΙ/ΙΕΚ - κατά προτίμηση Ηλεκτρολόγου Μηχανικού
  • Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση στον κλάδο των Φωτοβολταϊκών ή του ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού αποτελεί πλεονέκτημα
  • Άριστη γνώση και χρήση της ελληνικής και αγγλικής γλώσσας (γραπτής & προφορικής)
  • Άριστη γνώση MS Office (Word, Excel, PowerPoint)
  • Επιθυμητή η γνώση λογισμικών ERP, CRM

Δεξιότητες

  • Άριστες επικοινωνιακές και οργανωτικές ικανότητες
  • Θετική και ευχάριστη προσωπικότητα
  • Προσανατολισμός με υπευθυνότητα και συνέπεια στους στόχους και στο αποτέλεσμα
  • Ομαδικό πνεύμα, οργάνωση, ευελιξία και προσαρμοστικότητα

Παροχές

Προσφέρουμε:

  • Ανταγωνιστικό πακέτο σταθερών και μεταβλητών (bonus) αποδοχών αναλόγως εμπειρίας
  • Πακέτο Ιδιωτικής ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης
  • Εξαιρετικές προοπτικές εξέλιξης και ανάπτυξης
  • Άριστο και σταθερό περιβάλλον εργασίας
  • Διαρκή εκπαίδευση σε τεχνικό επίπεδο και επίπεδο δεξιοτήτων
  • Εταιρικό κινητό τηλέφωνο