Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
13/04/2024

Προισταμενος λογιστηρίου

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΙΩΝΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ΠΑΓΟΥΝΗ ΑΕ είναι μία σταθερά αναπτυσσόμενη εξαγωγική εταιρεία που αναζητά να προσλάβει Προϊστάμενο Λογιστηρίου. Η θέση αναφέρεται στον Οικονομικό Διευθυντή και έχει ως αντικείμενο την οργάνωση και εύρυθμη λειτουργία του Λογιστηρίου, ώστε να ανταποκρίνεται στις διαρκώς εξελισσόμενες επιχειρησιακές ανάγκες και τα προβλεπόμενα από την Ελληνική Νομοθεσία Πρότυπα.

Καθήκοντα:

  • Οργάνωση, επίβλεψη και διαχείριση των καθημερινών εργασιών του λογιστηρίου και των τμημάτων προμηθειών και διακίνησης (εμπορική διαχείριση)
  • Τήρηση και εφαρμογή της ισχύουσας νομοθεσίας σε θέματα φορολογικά, ΕΛΠ και εργατικά
  • Υποβολή όλου του φάσματος των δηλώσεων (ΦΠΑ, VIES, Παρακρατούμενοι Φόροι, ΑΠΔ)
  • Καταχώρηση και ενημέρωση των λογιστικών βιβλίων
  • Συμφωνία MyData
  • Διενέργεια μηνιαίων και ετήσιων λογιστικών εργασιών και συμφωνιών
  • Ανάλυση οικονομικών στοιχείων και σύνταξη αναφορών για την διοίκηση
  • Συνεργασία με τους φορείς ελέγχου και τα λοιπά τμήματα της εταιρείας • Επίβλεψη και έλεγχος της διαδικασίας της μισθοδοσίας

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ
  • Προϋπηρεσία σε θέση Προϊσταμένου Λογιστηρίου
  • Καλή γνώση της λογιστικής, φορολογικής και εργατικής νομοθεσίας
  • Άριστη γνώση MS Office
  • Πολύ καλή γνώση συστημάτων ERP, CRM
  • Άριστη γνώση Αγγλικών
  • Οργανωτικότητα και ηγετικές ικανότητες
  • Έμφαση στη λεπτομέρεια
  • Εμπιστευτικότητα και εχεμύθεια

Παροχές

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Ευκαιρίες ανάπτυξης και επαγγελματικής εξέλιξης
  • Άριστες συνθήκες εργασίας

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.