Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

19/04/2024

Φροντιστές / Φροντίστριες ΑΜΕΑ

Εκπαίδευση

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Περιγραφή

Αρ.πρωτ. 250/19.04.2024

Η Εταιρεία Σπαστικών Βορείου Ελλάδος ζητά να προσλάβει με σύμβαση αορίστου χρόνου
Θέση Εργασίας: Ένα/μια φροντιστή /τρια ΑμεΑ- προσωπικό υποστήριξης σε Στέγη Υποστηριζόμενης Διαβίωσης (ΣΥΔ) με 8ωρη απασχόληση και κυλιόμενο ωράριο.

Κύρια καθήκοντα και βασικές αρμοδιότητες:

  • Μεριμνά για την προσωπική υγιεινή των ενοίκων
  • Είναι υπεύθυνος –η για την ασφάλεια τους
  • Διαχειρίζεται τους ενοίκους με τον υποδεδειγμένο τρόπο από τον ψυχολόγο
  • Μέριμνα για την τήρηση του ημερήσιου προγράμματος των ενοίκων, σε συνεργασία με την/ τον συντονιστή της ΣΥΔ.
  • Συμμετέχει ενεργά σε ψυχοπαιδαγωγικές δραστηριότητες των ενοίκων.
  • Ασκεί τις οικιακές εργασίες

Απαραίτητα προσόντα υποψηφίων:

  • Πτυχίο Παιδαγωγικών σπουδών ΙΕΚ ή πτυχίο Επαγγελματικού Λυκείου ειδικότητας Κοινωνικών Φροντιστών ή άλλο συναφές με τη φροντίδα ενηλίκων πτυχίο ή άλλων εκπαιδευτικών οργανισμών σε τομείς που σχετίζονται με την αποστολή των Σ.Υ.Δ. (π.χ. κοινωνικοί βοηθοί, επιμελητές – φροντιστές ΑμεΑ, β.νοσηλευτές, κ.λπ.). Πρόσωπα που δεν έχουν την ανωτέρω εκπαίδευση, πλην όμως έχουν ασκήσει οποιαδήποτε επαγγελματική δραστηριότητα η οποία σχετίζεται με την αποστολή των Σ.Υ.Δ., τουλάχιστον 1 έτους ή εμπειρία στη φροντίδα ατόμων με αναπηρίες μέσω κατασκηνώσεων.
  • Οι άνδρες να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές.

Επιθυμητά προσόντα υποψηφίων:

  • Εθελοντική εργασία σε σχέση με το αντικείμενο εργασίας.
  • Ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών και επίλυσης προβλημάτων, εμπειρία εμψύχωσης νέων και δημιουργικής απασχόλησης.

Κατά την πρόσληψη απαιτούνται:

  • Πιστοποιητικό υγείας σε ισχύ.
  • Αντίγραφο ποινικού μητρώου σε ισχύ

Απαραίτητα δικαιολογητικά αίτησης:

  • Αίτηση
  • Βιογραφικό σημείωμα με πρόσφατη φωτογραφία
  • Αντίγραφο πτυχίου (αν υπάρχει)
Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στα τηλέφωνα 2310/489247-9, Fax: 2310/489217 καθημερινά από 9:00 π.μ. μέχρι 16:00.