Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
23/4/2024

Υπεύθυνος/η Ανθρώπινου Δυναμικού πλήρους απασχόλησης

Διοίκηση Επιχειρήσεων - HR - Στελέχη

Πόλη ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Η ΑΡΣΙΣ προκηρύσσει για τα επτά κέντρα Φιλοξενίας Ασυνόδευτων Ανηλίκων, Θεσσαλονίκης, Αθήνας, Βόλου και Αλεξανδρούπολης 1 νέα θέση υπευθύνου ανθρωπίνου δυναμικού

Η διάρκεια πρόσληψης θα είναι για δύο μήνες, με δυνατότητα ανανέωσης.

Θέση: Υπεύθυνου/ης Ανθρώπινου Δυναμικού πλήρους απασχόλησης

Καθήκοντα
  • Τήρηση, συγκέντρωση και ενημέρωση αρχείου υπαλλήλων (ηλεκτρονικό και έντυπο αρχείο) σε συνεργασία με τους Διοικητικούς υπαλλήλους Δομών και την Υπεύθυνη Προσωπικών Δεδομένων (πχ. Κώδικες, Συμβάσεις, Αντίγραφα πτυχίων/τίτλων σπουδών, Άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, Αξιολογήσεις κλπ).
  • Σύνταξη εγγράφων, κατάρτιση φακέλων σχετικά με το προσωπικό, που είναι αναγκαία για τα παραδοτέα των Δομών προς την Διαχειριστική Αρχή.
  • Παρακολούθηση της δυναμικότητας των Δομών, προκειμένου να καθοριστούν αναπροσαρμογές προσωπικού, βάσει αυτής.
  • Προετοιμασία εγγράφων και ενεργειών σχετικά με τη στελέχωση του έργου με νέο προσωπικό (δημοσίευση, ενημέρωση, αξιολόγηση υποψηφίων/βιογραφικών, κατάρτιση, πρόσληψη κλπ.) σε συνεργασία με το Τμήμα Επικοινωνίας και τους Συντονιστές των δομών.
  • Αποστολή και παρακολούθηση εγγράφων που αφορούν την Εγγραφή των Εργαζομένων στο Μητρώο ΜΚΟ.
  • Συντονισμός λειτουργιών τμήματος HR (προγραμματισμός και πραγματοποίηση συναντήσεων, εκπαιδεύσεων, αξιολογήσεων υφιστάμενου προσωπικού, διαχείριση αιτημάτων αυξήσεων – τροποποιήσεων κ.λπ.)
  • Σύνταξη συμφωνητικών απασχόλησης, διαχείριση και αρχειοθέτηση εντύπων (Έντυπη και Ηλεκτρονική)
  • Καθοδήγηση, Συλλογή, έλεγχος και ενημέρωση νέων νομοθεσιών δεδομένων μισθοδοσίας (πχ. Προγράμματα εργασίας/ΣΕΠΕ, παρουσιολόγια, ώρες εργασίας/φύλλα χρονοχρέωσης, άδειες, ψηφιακές κάρτες εργαζόμενων κλπ).
  • Παροχή συμβουλευτικής βοήθειας και διοικητικής υποστήριξης της διαχειριστικής ομάδας του έργου, στο αντικείμενο απασχόλησης του/της.
  • Συμμετοχή στη σύνταξη και συλλογή στοιχείων (εγγράφων) ζητούμενων από τον φορέα χρηματοδότησης.
  • Συμμετοχή στη σύνταξη και συλλογή στοιχείων (εγγράφων) ζητούμενων από τον φορέα χρηματοδότησης

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ Διοίκησης Ανθρώπινου Δυναμικού-Ανθρώπινων Πόρων(ή Δημόσιας Διοίκησης, Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων, Κοινωνικής Διοίκησης, Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών – Τοπικής Αυτοδιοίκησης, Διοίκησης Κοινωνικών- Συνεταιριστικών Επιχειρήσεων και Οργανώσεων ή Διοίκησης Μονάδων Τοπικής Αυτοδιοίκησης ή Διοίκησης Παραγωγικών Μονάδων ή Οικονομικών Επιστημών*)
  • Αποδεδειγμένη διετής προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση σε τμήμα προσωπικού (HR ή Recruiter)
  • Άριστη γνώση χρήσης Η/Υ (όλα τα εργαλεία του MS Office, χρήση υπηρεσιών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, χρήση μέσων κοινωνικής δικτύωσης) και ευχέρεια στη χρήση ηλεκτρονικού εξοπλισμού
  • Καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας

Επιθυμητά προσόντα

  • Βασικές γνώσεις εργατικής νομοθεσίας
  • Γνώση προγράμματος μισθοδοσίας
  • Συναφής εμπειρία
  • Σε χρηματοδοτούμενα προγράμματα (ΕΣΠΑ, Interreg, Ευρωπαϊκά call)
  • Στη διαχείριση ή παρακολούθηση προγραμμάτων και έργων (εθνικών, ευρωπαϊκών κ.α.)
  • Εμπειρία σε διοικητικές θέσεις εργασίας
  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών αντίστοιχου κλάδου με το αντικείμενο της Θέσης
  • Εθελοντική εργασία
  • Προηγούμενη απασχόληση στο μεταναστευτικό / προσφυγικό και εμπειρία με ευάλωτες ομάδες
  • Άδεια οδήγησης ΙΧ αυτοκινήτου

Απαραίτητες δεξιότητες που θα κριθούν κατά τη συνέντευξη:

  • Δεξιότητες συνεργασίας στο πλαίσιο λειτουργίας ομάδας, συντονισμού και καθοδήγησης
  • Ικανότητα να εργάζεται υπό συνθήκες πίεσης και ανάληψης πρωτοβουλιών, ικανότητα οργάνωσης και εποπτείας
  • Σεβασμός στη διαφορετικότητα και στη μη διάκριση, εχεμύθεια
  • Διάθεση εξέλιξης (κατάρτιση, επιμόρφωση, ενημέρωση)
  • Δυνατότητα ευελιξίας και προσαρμογής
  • Πολύ καλές επικοινωνιακές και διαπροσωπικές δεξιότητες
  • Άριστες οργανωτικές ικανότητες

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Πατήστε "Αποστολή Βιογραφικού" και θα μεταφερθείτε στη Σελίδα της εταιρείας.