Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

1/3/2024

Διευθυντής Πωλήσεων Μεγάλων Τεχνικών Έργων

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΑΕΙ)

Περιγραφή

Η Trenkwalder αναζητά:

Διευθυντή Πωλήσεων Μεγάλων Τεχνικών Έργων

Οι αρμοδιότητες του περιλαμβάνουν την ανάπτυξη βασικών στρατηγικών ανάπτυξης, τακτικής και σχεδίων δράσης για τις πωλήσεις. Τα καθήκοντα του διευθυντή πωλήσεων μεγάλων τεχνικών έργων, περιλαμβάνουν την επικοινωνία με κατασκευαστικές εταιρείες, μηχανικούς, εργολάβους για την ανάληψη έργων και την επίτευξη του στόχου να γίνει η εταιρεία βασικός προμηθευτής τους.

Αρμοδιότητες:

  • Διενεργεί ποσοτικές και ποιοτικές αναλύσεις, αξιολογεί τα δεδομένα και καταθέτει προτάσεις στη Διοίκηση
  • Παρακολουθεί την αγορά σε σχέση με τη λήψη τεχνικών έργων ως βασικός προμηθευτής
  • Διοικεί το τμήμα πωλήσεων καθώς και το τεχνικό τμήμα
  • Συντονίζει, εκπαιδεύει, καθοδηγεί και αξιολογεί τα αποτελέσματα της ομάδας
  • Σχεδιάζει και εφαρμόζει τη στρατηγική των πωλήσεων της εταιρίας για την επίτευξη του στόχου και την επέκταση της πελατειακής βάσης
  • Εξασφαλίζει και διατηρεί ισχυρές και μακροχρόνιες σχέσεις με τους πελάτες
  • Διαχειρίζεται προσωπικά και διοργανώνει τακτικές συναντήσεις με τους μεγάλους πελάτες με σκοπό την υλοποίηση ή διατήρηση σημαντικών εμπορικών συμφωνιών
  • Παρακολουθεί τον ανταγωνισμό και αξιολογεί τις τάσεις της αγοράς
  • Συμμετέχει σε εκδηλώσεις, συνέδρια και εμπορικές εκθέσεις με στόχο την προσέγγιση νέων πελατών

Απαραίτητα Προσόντα

  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον 6 έτη σε αντίστοιχη θέση
  • Πτυχίο Μηχανικού, Ηλεκτρολόγου Μηχανικού
  • Πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Πολύ καλή γνώση σύγχρονων συστημάτων διοίκησης (Sales Toolkits, Αξιολόγησης της Απόδοσης, CRM, ERP-SoftOne κ.ά.)
  • Γνώσεις από data centers & UPS
  • Ικανότητες διαπραγμάτευσης, ανάλυσης και οργάνωσης
  • Ηγεσία, στρατηγική σκέψη, εμπορική αντίληψη
  • Δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων και ανάληψης πρωτοβουλιών
  • Γνώση χειρισμού Η/Υ
  • Δυνατότητα ταξιδιών
  • Ευχέρεια στην επικοινωνία, προσαρμοστικότητα, ομαδικό πνεύμα εργασίας

Παροχές

  • Εξαιρετικό περιβάλλον εργασίας
  • Προοπτικές εξέλιξης
  • Ικανοποιητικό πακέτο αποδοχών