Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

25/09/2023

Kitchen Manager / Υπεύθυνος Κουζίνας

Εστίαση

Πόλη ΑΘΗΝΑ | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Γενικό Λύκειο

Περιγραφή

Γαλλική πολυεθνική εταιρεία και παγκόσμιος ηγέτης στο
χώρο της αρτοποιίας / ζαχαροπλαστικής

αναζητά για τα καταστήματά της άτομα για την θέση του:

Υπεύθυνου Κουζίνας / Kitchen Manager

Γενική Περιγραφή θέσης
• Διασφαλίζει και ελέγχει τον σωστό τρόπο λειτουργίας της κουζίνας του καταστήματος
• Ο κατάλληλος υποψήφιος θα πρέπει να ενεργεί σύμφωνα με τα πρότυπα της και τις αξίες της εταιρείας

Αρμοδιότητες
• Είναι υπεύθυνος για την εκτέλεση, εποπτεία και συντονισμό των διαδικασιών που απαιτούνται για την σωστή λειτουργία της κουζίνας του καταστήματος
• Επιβλέπει την παραγωγική διαδικασία και διασφαλίζει την καλή ποιότητα των προϊόντων που παρασκευάζονται
• Είναι υπεύθυνος για την εκπαίδευση της ομάδας του
• Προγραμματίζει και οργανώνει την ομάδα της κουζίνας
• Ελέγχει το απόθεμα, την ποιότητα και τις ημερομηνίες λήξης των προϊόντων και των Α’ Υλών
• Ελέγχει την καθαριότητα και σωστή συντήρηση των μηχανημάτων και σκευών που χρησιμοποιούν, αλλά και του χώρου εργασίας
• Διασφαλίζει την σωστή τήρηση των κανόνων υγιεινής και ασφάλειας στο χώρο εργασίας
• Διασφαλίζει το θετικό εργασιακό κλίμα μέσω της ανοιχτής επικοινωνίας
• Ενεργεί σύμφωνα με τις αξίες της εταιρείας

Απαραίτητα Προσόντα

• Πτυχίο ελληνικής ή ξένης τουριστικής σχολής – Σχολή Μαγειρικής
• Προϋπηρεσία τουλάχιστον 4 ετών σε αντίστοιχη θέση – σε καταστήματα εστίασης
• Προηγούμενη εμπειρία σε παραγγελίες, παραλαβές, σωστές συνθήκες αποθήκευσης συντήρησης των τροφίμων
• Γνώσεις σε ειδικά προϊόντα (σφολιάτες, κρουασάν, προϊόντα αρτοποιίας) θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα
• Γνώση σε βασική ζαχαροπλαστική – θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα
• Ικανότητα επικοινωνίας σε Ελληνικά & Αγγλικά
• Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εργασία σε καταστήματα υγειονομικού χαρακτήρα (καθαρό ποινικό μητρώο και βιβλιάριο υγείας)

• Παρατηρητικότητα, μεθοδικότητα και αποφασιστικότητα
• Ικανότητα Διοίκησης ομάδας
• Ομαδικότητα και Συνεργασία
• Αποτελεσματική διαχείριση των καταστάσεων και άμεση εξεύρεση λύσεων

Παροχές

• Πλήρη απασχόληση
• Ικανοποιητικό πακέτο αποδοχών και ασφάλιση
• Εκπαίδευση
• Εργασία σε ευχάριστους χώρους
• Δυνατότητα επαγγελματικής εξέλιξης