Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
16/4/2024

Βοηθός Συμβολαιογράφου

Νομικά

Πόλη ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Από το συμβολαιογραφείο Δήμητρα Χρουσαλά & Συνεργάτες, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, ζητείται Βοηθός πλήρους πρωινής απασχόλησης για τη στελέχωση του τμήματος Συμβολαίων.

Αρμοδιότητες:
  • Προετοιμασία και επιμέλεια φακέλων συμβολαίων όλων των ειδών υπό την καθοδήγηση της συμβολαιογράφου (προετοιμασία δηλώσεων ΔΟΥ / περιβάλλον Myproperty, υπολογισμός αντικειμενικών και λοιπών αξιών, υπολογισμός φόρων, απαραίτητα δικαιολογητικά, σύνταξη κειμένων συμβολαίων, επισκόπηση ΗΤΚ και πιστοποιητικών ΕΝΦΙΑ, ηλεκτρονική καταχώριση εγγραπτέων πράξεων στο Κτηματολόγιο κ.λπ.)
  • Επικοινωνία με όλα τα εμπλεκόμενα μέρη και συντονισμός αυτών ενόψει του ραντεβού.
  • Διεκπεραίωση όλων των απαιτούμενων μετά την υπογραφή για την ολοκλήρωση της υπόθεσης.

Απαραίτητα Προσόντα

  • Προϋπηρεσία σε συμβολαιογραφείο, σε δικηγορικό γραφείο με αντικείμενο τις μεταβιβάσεις ή σε γραφείο κτηματογράφησης/κτηματολογικό γραφείο
  • Άριστη γνώση σύνταξης συμβολαίων – ευχέρεια στη χρήση του λόγου
  • Άριστη χρήση Η/Υ (internet, e-mail, Office) και του προγράμματος B Logica
  • Άριστη γνώση αντικειμενικών αξιών / φύλλων υπολογισμού / ΕΝΦΙΑ και ΗΤΚ
  • Γνώση αγγλικών ή/και άλλης ξένης γλώσσας

Θα προτιμηθούν υποψήφιοι/ες με τα παρακάτω προσωπικά χαρακτηριστικά:

  • υπευθυνότητα, συνέπεια και επαγγελματισμό
  • ευγένεια και θετική διάθεση
  • προσοχή στη λεπτομέρεια
  • συνεργατικότητα και ομαδικό πνεύμα
  • ικανότητα συμμόρφωσης με διαδικασίες και κανονισμούς
  • ικανότητα ανάληψης θετικών πρωτοβουλιών
  • ικανότητα προσαρμογής και διάθεση εξέλιξης

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.