Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

09/04/2024

Ηλεκτρολόγοι - Μηχανολόγοι Μηχανικοί

Μηχανικοί ΑΕΙ / ΤΕΙ - Επιστήμες

Πόλη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η ΣΑΜΑΡΑΣ & ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ Ε.Π.Ε. με την ιδιότητά της ως ΕΞΥΠΠ (Εξωτερικές Υπηρεσίες Προστασίας & Πρόληψης) παρέχει συμβουλευτικές υπηρεσίες σε θέματα Υγείας & Ασφάλειας Εργασίας, σε επιχειρήσεις κάθε είδους (βιομηχανία/μεταποίηση, εμπορικές επιχειρήσεις, τεχνικά έργα κλπ).

Στο πλαίσια της συνεχούς ανάπτυξής της, ζητεί να εντάξει στο δυναμικό της:

Ηλεκτρολόγο ή Μηχανολόγο Μηχανικό (ΑΕΙ) για πλήρη απασχόληση ως Τεχνικός Ασφαλείας σε επιχειρήσεις - πελάτες της στην περιοχή της Θεσσαλονίκης.

Τα βασικά καθήκοντα της θέσης περιλαμβάνουν:
  • Την παροχή υποδείξεων και συμβουλών για την Ασφάλεια των εργαζομένων και την πρόληψη των εργατικών ατυχημάτων στις εγκαταστάσεις των επιχειρήσεων πελατών της εταιρείας.
  • Την επίβλεψη εφαρμογής των κανόνων Ασφάλειας με βάση την ισχύουσα νομοθεσία
  • Την επιθεώρηση των θέσεων εργασίας των επιχειρήσεων από πλευράς Ασφάλειας και Υγείας των εργαζομένων.
  • Την υποβολή προτάσεων για άρση του επαγγελματικού κινδύνου.
  • Τη συμμετοχή στα προγράμματα εκπαίδευσης των εργαζομένων για θέματα Ασφάλειας της Εργασίας και πρόληψης εργατικών ατυχημάτων.

Απαραίτητα Προσόντα

Απαραίτητη προϋπόθεση για τους υποψήφιους:

  • Να έχουν παρέλθει δύο έτη από την απόκτηση του διπλώματος Πολυτεχνικής Σχολής ή ένα έτος, εφόσον έχουν παρακολουθήσει το σεμινάριο τεχνικών ασφαλείας του ΕΛΙΝΥΑΕ.

Επιθυμητή η εμπειρία:

  • Στη βιομηχανία – μεταποίηση
  • Στο αντικείμενο Ασφάλειας Εργασίας

Απαραίτητες δεξιότητες:

  • Δυνατότητα αυτό-οργάνωσης.
  • Εργατικότητα.
  • Ικανότητα ενασχόλησης με διαφορετικά αντικείμενα.
  • Επικοινωνία.
  • Δυνατότητα λήψης αποφάσεων.
  • Απαραίτητη η γνώση Αγγλικών και Η/Υ.
  • Να είναι κάτοχος ΙΧ

Παροχές

  • Θετικό και συνεργατικό περιβάλλον εργασίας.
  • Εισαγωγική εκπαίδευση στα θέματα Ασφάλειας στην Εργασία και πρόληψης εργατικών ατυχημάτων.
  • Συνεχής εκπαίδευση, καθοδήγηση & τεχνική υποστήριξη από ομάδα επιστημόνων.
  • Εξαιρετικά ανταγωνιστικό πακέτο αμοιβών.
  • Δυνατότητα εξέλιξης.