Θέσεις εργασίας στην Ελλάδα
19/4/2024

Προϊστάμενος Λογιστηρίου

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ | ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Η εταιρεία μας δραστηριοποιείται στο χώρο των ειδών διατροφής για σκύλους με έντονο εξαγωγικό προφίλ, παρουσία στην Ελλάδα και σε 7 ακόμη χώρες. Στο πλαίσιο της αναπτυξιακής πολιτικής της εταιρείας και της διεύρυνσης της ομάδας μας, αναζητούμε προϊστάμενο λογιστηρίου για τις κεντρικές εγκαταστάσεις μας στην Κρύα Βρύση Πέλλας, προσφέροντας σταθερό και δημιουργικό εργασιακό περιβάλλον.

Περιγραφή Θέσης

  • Οργάνωση, επίβλεψη και διαχείριση των καθημερινών εργασιών του λογιστηρίου και των τμημάτων προμηθειών και διακίνησης (εμπορική διαχείριση)
  • Καταχώρηση λογιστικών γεγονότων στο κύκλωμα των Εσόδων, Εξόδων, Αποθήκης, Μητρώου Παγίων, Εισπράξεων, Πληρωμών, Μισθοδοσίας, καθώς επίσης και πραγματοποίηση εγγραφών τακτοποίησης και κλεισίματος βιβλίων Γ’ κατηγορίας στο τέλος της χρήσης
  • Συμφωνία όλων των Λογαριασμών Γενικής Λογιστικής
  • Σύνταξη, συμφωνία και υποβολή Δηλώσεων Παρακρατούμενων Φόρων (Φ.Μ.Υ., Αμοιβών Επιχειρηματικής Δραστηριότητας, Μερισμάτων, Κατάστασης Συμφωνητικών), Φ.Π.Α., Συγκεντρωτικών Καταστάσεων Πελατών-Προμηθευτών, Φορολογικών Δηλώσεων Νομικών Προσώπων (Ε3, Ν), Εντύπων στο Σύστημα Εργάνη, Τήρηση Βιβλίων Διοικητικών Συμβουλίων και Γενικών Συνελεύσεων καθώς επίσης και Δημοσίευση αυτών στο Γ.Ε.Μ.Η.
  • Τήρηση και εφαρμογή της ισχύουσας νομοθεσίας σε θέματα φορολογικά, ΕΛΠ και εργατικά
  • Συμφωνία MyData
  • Σύνταξη ισολογισμού και οικονομικών καταστάσεων

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ (Λογιστική ή Χρηματοοικονομική κατεύθυνση)
  • Κάτοχος αδείας λογιστή – φοροτεχνικού Α’ τάξης
  • Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση 5 – 10 έτη
  • Πολύ καλή γνώση της λογιστικής, φορολογικής και εργατικής νομοθεσίας
  • Άριστη γνώση MS Office και συστημάτων ERP, CRM. Γνώση του PYLON (EPSILONET) θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως
  • Καλή γνώση κυκλώματος αποθήκης και κοστολόγησης
  • Άριστη γνώση Αγγλικών
  • Υψηλή ικανότητα προγραμματισμού και οργάνωσης εργασιών
  • Αυστηρή τήρηση προθεσμιών και χρονοδιαγραμμάτων
  • Ομαδικό πνεύμα και διάθεση συνεργασίας
  • Έμφαση στη λεπτομέρεια και στην επίλυση προβλημάτων
  • Εμπιστευτικότητα και εχεμύθεια

Παροχές

  • Δίνεται πολύ ικανοποιητικό πακέτο αποδοχών

Αίτηση - Αποστολή Βιογραφικού

Σας ενδιαφέρει η θέση εργασίας; Εγγραφείτε για να στείλετε το βιογραφικό σας στην εταιρεία.