Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

23/9/2019

Βοηθός Λογιστή

Λογιστήριο - Οικονομική Διεύθυνση

Πόλη ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ | ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΤΕΙ)

Ζητείται Βοηθός Λογιστή από εμπορική εταιρεία στη Χαλκηδόνα, η οποία δραστηριοποιείται στο χονδρικό εμπόριο σιτηρών και πρώτων υλών ζωοτροφής.

Θέση εργασίας πλήρους απασχόλησης, πενθήμερο.

Αρμοδιότητες:

  • Τήρηση λογιστικών αρχείων σε απλογραφικό και διπλογραφικό σύστημα
  • Αρχειοθέτηση - Παραγγελιοληψία - Τιμολόγηση
  • Επικοινωνία με προμηθευτές, διεκπεραίωση εισαγωγών-εξαγωγών, εύρεση μεταφορικών, Listing/ Intrastat
  • Επικοινωνία με πελάτες για διευθέτηση εργασιών
  • Καταχώρηση αγορών, πληρωμών, δαπανών, συμφωνία υπολοίπων, έκδοση αποδείξεων εισπράξεων, τραπεζικές συναλλαγές, επικοινωνία με χρηματοπιστωτικά ιδρύματα
  • Ημερήσια σύνταξη διπλότυπου φύλλου συναλλαγών (Ταμείου) - Καθημερινή αναφορά στον εξωτερικό λογιστή συνεργάτη της εταιρίας για θέματα που προκύπτουν, μέσω mail
  • Ολοκλήρωση εξωτερικών εργασιών εφόσον απαιτούνται

Απαραίτητα Προσόντα

  • Πτυχίο Τριτοβάθμιας σχολής ΑΕΙ-ΤΕΙ στη Λογιστική/Οικονομικές Επιστήμες
  • Προϋπηρεσία 1-5 ετών σε οργανωμένο λογιστήριο (Βιβλία Γ' Κατηγορίας)
  • Άριστη γνώση αγγλικών (η εταιρεία δραστηριοποιείται με εισαγωγές και εξαγωγές)
  • Γνώση ΕΛΠ, ΦΠΑ και διαδικασιών που απαιτούνται στο Taxis για προετοιμασία ορθών απεικονίσεων που θα αποστέλλονται σε εξωτερικό λογιστή.
  • Προϋπηρεσία σε περιβάλλον СRM (άριστη χρήση Soft One), Εμπορική διαχείριση, Γενική Λογιστική
  • Ικανότητες οργανωτικές και επικοινωνιακές
  • Συνέπεια, υπευθυνότητα

Παροχές

Η εταιρεία μας προσφέρει:

  • Ικανοποιητικό πακέτο αποδοχών βάσει προσόντων και προϋπηρεσίας (Μισθός έως και 1000 /μήνα)
  • Πλήρη Ασφάλιση
  • Κάλυψη εξόδων μετακίνησης - μεταφοράς στην εταιρεία
  • Bonus βάσει απόδοσης και επίτευξης στόχων
  • Δυνατότητες εξέλιξης βάσει προσόντων και όρεξης για εργασία