Η αγγελία εργασίας έχει λήξει

19/5/2023

Εργοθεραπευτής / Εργοθεραπεύτρια Τ.Ε.

Εκπαίδευση

Πόλη ΚΗΦΙΣΙΑ (ΠΛΗΣΙΟΝ ΗΣΑΠ ΚΑΤ) | ΑΘΗΝΑ - ΑΤΤΙΚΗ
Απασχόληση Πλήρης απασχόληση
Επίπεδο Σπουδών Γενικό Λύκειο

Ζητείται Εργοθεραπευτής/ Εργοθεραπεύτρια Τ.Ε. με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για απασχόληση σε Μονάδα Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης στην Κηφισιά Αττικής.

Στον ρόλο αυτό, ο υποψήφιος/ η υποψήφια Εργοθεραπευτής/ εργοθεραπεύτρια είναι υπεύθυνος/η για την εκτέλεση της εργοθεραπευτικής παρέμβασης σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο, με σκοπό την αξιολόγηση και ενίσχυση απαραίτητων δεξιοτήτων στην καθημερινότητα των ενοίκων. Ο Εργοθεραπευτής είναι μέλος της Πολυκλαδικής Θεραπευτικής Ομάδας και η ειδικότητα του προσδιορίζει και την άμεση επαφή που έχει με τους ενοίκους της Μονάδας.

Αρμοδιότητες:

Αξιολογεί τις αναπτυξιακές, λειτουργικές και αισθητικοκινητικές δεξιότητες των ενοίκων
  • Σχεδιάζει και υλοποιεί εξατομικευμένες παρεμβάσεις, καταγράφοντας τις συνεδρίες και την πρόοδο του ενοίκου
  • Προτείνει μεθόδους ενασχόλησης των ενοίκων, πιθανές αντενδείξεις, τρόπους παρέμβασης και λειτουργικούς χειρισμούς της Πολυκλαδικής Θεραπευτικής Ομάδας
  • Ενημερώνει ή/και εκπαιδεύει τα μέλη της Πολυκλαδικής Θεραπευτικής Ομάδας, ώστε να υπάρχει ενιαία αντιμετώπιση των ενοίκων στο χώρο
  • Προτείνει την προμήθεια βοηθημάτων για τη διευκόλυνση της ψυχοκινητικής δραστηριότητας
  • Ενημερώνει τις οικογένειες για το πρόγραμμα εργοθεραπείας που προτείνεται και για την εξέλιξη της εφαρμογής του, παρέχοντας σχετικές συμβουλές
  • Ο Εργοθεραπευτής σε συνεργασία με άλλες ειδικότητες είναι υπεύθυνος για την κατάρτιση του πλάνου εξωτερικών δραστηριοτήτων, τον συντονισμό της εξωτερικής δραστηριότητας των ενοίκων και την επικοινωνία που χρειάζεται με τυχόν φορείς
  • Λειτουργεί ως Πρόσωπο Αναφοράς για τους ενοίκους στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων ψυχοκοινωνικής αποκατάστασης
  • Προτείνει ιδέες για δημιουργία ομάδων απασχόλησης ενοίκων και λειτουργεί ως συντονιστής ομάδων, ενώ διερευνεί και προτείνει δραστηριότητες σε θεραπευτικά πλαίσια εκτός Μονάδας
  • Παρακολουθεί τις εξελίξεις στον τομέα της εργοθεραπείας με σκοπό την πρόταση και υιοθέτηση των βέλτιστων θεραπευτικών πρακτικών στο πλαίσιο της Μονάδας

Απαραίτητα Προσόντα

Επιθυμητές δεξιότητες και εμπειρία
  • Πτυχίο Εργοθεραπείας Τ.Ε.
  • Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος
  • Ελάχιστη εμπειρία 2 ετών σε Μονάδα Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης
  • Ικανότητα συνεργασίας σε ομαδικό περιβάλλον
  • Καλή γνώση χειρισμού ηλεκτρονικού υπολογιστή και Microsoft Office
  • Εκπαιδεύσεις και εξειδικεύσεις θεωρείται επιπλέον προσόν
  • Δυνατότητα αρθρογράφησης στο αντικείμενο του ως προς δημοσίευση στην ιστοσελίδα του Φορέα

Παροχές

  • Μερική (πρωινή) απασχόληση με δυνατότητα εξέλιξης σε πλήρους απασχόλησης