Guest Relations Manager - Περιγραφή Θέσης Εργασίας

Αυτή η περιγραφή θέσης εργασίας για τον Guest Relations Manager θα σας βοηθήσει να δημιουργήσετε μια αγγελία εργασίας, που θα προσελκύσει υποψηφίους που είναι κατάλληλοι για τη θέση. Μπορείτε να προσαρμόσετε στις ανάγκες σας αυτή την περιγραφή με σκοπό να καλύψετε τα καθήκοντα, τις εργασιακές υποχρεώσεις και τα προσόντα που προϋποθέτει η θέση. Εάν χρειάζεστε περισσότερες ιδέες για το τι να συμπεριλάβετε, αναζητήστε τις αγγελίες εργασίας για Guest Relations Manager.

Τι κάνει ένας Guest Relations Manager;

Ο Guest Relations Manager ανήκει στο Front Office τμήμα ενός ξενοδοχείου και μαζί με τον Υπάλληλο Υποδοχής - Receptionist είναι οι άνθρωποι που δημιουργούν τις πρώτες εντυπώσεις στους επισκέπτες/πελάτες. Ο Guest Relations Manager ή Agent (αναλόγως του μεγέθους της μονάδας) βρίσκεται πάντα στην υποδοχή ή στο lobby ενός ξενοδοχείου. Καλωσορίζει τους πελάτες, τους ενημερώνει για τις παροχές του ξενοδοχείου και έχει ήδη νωρίτερα ελέγξει αν είναι όλα έτοιμα για τη διαμονή τους. Καθόλη τη διάρκεια της παραμονής τους διασφαλίζει πως είναι ικανοποιημένοι και λαμβάνουν τις υπηρεσίες που επιθυμούν και έχουν συμφωνήσει κατά την κράτησή τους. Ο ρόλος του επιβαρύνεται επιπρόσθετα με την αποκλειστική διαχείριση VIP πελατών, όταν αυτοί διαμένουν στο ξενοδοχείο. Σε αρκετές περιπτώσεις ο Guest Relations Manager συμβάλλει στην ανάπτυξη της ικανοποίησης πελατών με τη διενέργεια προγραμμάτων και ερευνών και σε συνεργασία πάντα με τη διοίκηση. Συνήθως, το ακαδημαϊκό του υπόβαθρο περιλαμβάνει σπουδές συναφείς με τη Διοίκηση Τουριστικών Μονάδων και τα Τουριστικά Επαγγέλματα γενικότερα ή τις Δημόσιες Σχέσεις και την Επικοινωνία.

Αναζητάτε άτομο για τη θέση εργασίας: Guest Relations Manager;
Καταχωρήστε την πρώτη σας αγγελία!

Δείγμα Αγγελίας

Εισαγωγή

Ξενοδοχείο 5* στη Μύκονο ζητά να προσλάβει Guest Relations Manager για την επερχόμενη τουριστική σεζόν.

Αρμοδιότητες

  • Παρακολουθεί τη λίστα αφίξεων και διασφαλίζει την προετοιμασία της υποδοχής σύμφωνα με τις επιθυμίες ή τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε πελάτη
  • Συνεργάζεται με τον Reservations Agent ή Receptionist για την παρακολούθηση των κρατήσεων
  • Επιβλέπει τις αφίξεις και αναχωρήσεις των πελατών, ιδιαίτερα των VIP περιπτώσεων
  • Ενημερώνει τους πελάτες για τις παροχές (SPA, γυμναστήριο, personal training) του ξενοδοχείου, τις δραστηριότητες που μπορούν να επιλέξουν και δίνει πληροφορίες για τοπικά αξιοθέατα
  • Διασφαλίζει πως οι υπηρεσίες που έχουν ζητηθεί παρέχονται σύμφωνα με τις επιθυμίες του πελάτη
  • Προωθεί νέες υπηρεσίες και παροχές του ξενοδοχείου
  • Λειτουργεί ως σύνδεσμος μεταξύ του πελάτη και του προσωπικού της μονάδας
  • Διαχειρίζεται κατά αποκλειστικότητα τους VIP πελάτες
  • Απαντά σε αιτήματα ή παράπονα πελατών και διασφαλίζει την επίλυσή τους
  • Συνεργάζεται με το Housekeeping Department αλλά και το Waiting προσωπικό ώστε να ικανοποιούνται οι επιθυμίες των πελατών
  • Ως Manager επιβλέπει όλη την ομάδα του Guest Relations τμήματος συμπεριλαμβανομένων και των Receptionists
  • Αναλύει το feedback από τη διαμονή των πελατών και χαράσσει στρατηγικές ενίσχυσης του customer satisfaction

Απαραίτητα προσόντα

  • Πτυχίο ΙΕΚ/ΤΕΙ/ΑΕΙ Τουριστικών Επαγγελμάτων ή Διοίκησης Τουριστικών Μονάδων ή Δημοσίων Σχέσεων
  • Προϋπηρεσία στο Front Office τμήμα ξενοδοχείου
  • Άριστη γνώση Αγγλικών και 2ης ξένης γλώσσας
  • Εξαιρετικές επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Ικανότητα multi-tasking και επιλύσης προβλημάτων
  • Hands-on εμπειρία σε ξενοδοχειακά λογισμικά/προγράμματα
  • Διοικητικές ικανότητες
  • Προσανατολισμός στην παροχή υπηρεσιών υψηλής ποιότητας και προδιαγραφών

Χρήσιμες πληροφορίες

Οι θέσεις που αφορούν εποχική εργασία σε ξενοδοχειακές μονάδες – ανεξαρτήτως μεγέθους - παρέχουν εξασφαλισμένη διαμονή και διατροφή στους εργαζομένους.