Υπάλληλος Υποδοχής - Receptionist - Περιγραφή Θέσης Εργασίας

Αυτή η περιγραφή θέσης εργασίας για τον Υπάλληλο Υποδοχής – Receptionist θα σας βοηθήσει να δημιουργήσετε μια αγγελία εργασίας, που θα προσελκύσει υποψηφίους που είναι κατάλληλοι για τη θέση. Μπορείτε να προσαρμόσετε στις ανάγκες σας αυτή την περιγραφή με σκοπό να καλύψετε τα καθήκοντα, τις εργασιακές υποχρεώσεις και τα προσόντα που προϋποθέτει η θέση. Εάν χρειάζεστε περισσότερες ιδέες για το τι να συμπεριλάβετε, αναζητήστε τις αγγελίες εργασίας για Υπαλλήλους Υποδοχής - Receptionist.

Τι κάνει ένας Υπάλληλος Υποδοχής - Receptionist;

Ο Υπάλληλος Υποδοχής – Receptionist ανήκει στο Front Office τμήμα ενός ξενοδοχείου, είναι ο πρώτος άνθρωπος με τον οποίο έρχονται σε επαφή οι πελάτες και γι’ αυτό παίζει καθοριστικό ρόλο στην πρώτη εντύπωση, που θα αποκομίσουν για το ξενοδοχείο. Οι αρμοδιότητές του συμπεριλαμβάνουν την υποδοχή των επισκεπτών, τη διαχείριση των κρατήσεων και των αφίξεων – αναχωρήσεων (reception) μέχρι και την εκτέλεση back office υπηρεσιών και καθηκόντων. Το εύρος του ρόλου του διαμορφώνεται βάσει του μεγέθους του ξενοδοχειακού καταλύματος όπου εργάζεται. Συνήθως, το ακαδημαϊκό του υπόβαθρο περιλαμβάνει σπουδές στον τομέα των Τουριστικών Επαγγελμάτων και τη Διοίκηση Ξενοδοχειακών Μονάδων.

Αναζητάτε άτομο για τη θέση εργασίας: Υπάλληλος Υποδοχής - Receptionist;
Καταχωρήστε την πρώτη σας αγγελία!

Δείγμα Αγγελίας

Εισαγωγή

Ξενοδοχείο 4* ζητά να προσλάβει Υπάλληλο Υποδοχής – Receptionist για την τουριστική σεζόν (Μάιος – Σεπτέμβριος).

Αρμοδιότητες

  • Διαχειρίζεται τις κρατήσεις που διενεργούνται μέσω τηλεφώνου, online συστημάτων, λογισμικών και πρακτορείων
  • Αποστέλλει προσφορές μέσω ηλεκτρονικής επικοινωνίας κατόπιν αιτημάτων
  • Ενημερώνει το ξενοδοχειακό πρόγραμμα για κρατήσεις ή ακυρώσεις
  • Ελέγχει την πληρότητα και υποβάλλει αναφορές στο τμήμα Πωλήσεων ή/και στον Διευθυντή
  • Υποδέχεται τους πελάτες του ξενοδοχείου
  • Διεκπεραιώνει τις διαδικασίες των check in και check out των πελατών (επιβεβαιώνει τα στοιχεία τους, τους ενημερώνει για τους τρόπους πληρωμής)
  • Ενημερώνει τους πελάτες για τις παροχές του ξενοδοχείου και δίνει πληροφορίες για τοπικά αξιοθέατα και υπηρεσίες
  • Απαντά σε αιτήματα ή/και παράπονα των πελατών με ακρίβεια και αμεσότητα
  • Ενημερώνει τα τμήματα Οροφοκομίας και Συντήρησης για την παρέμβαση και αντιμετώπιση τυχόν προβλημάτων ή παραπόνων
  • Παρακολουθεί τους λογαριασμούς των πελατών και ελέγχει τις χρεώσεις
  • Συντάσσει reports και ενημερώνει το Front Office Manager ή τον Hotel Manager
  • Διασφαλίζει ότι ο χώρος της υποδοχής είναι τακτοποιημένος

Απαραίτητα προσόντα

  • Πτυχίο ΙΕΚ/ΤΕΙ/ΑΕΙ κατεύθυνσης Τουριστικών Επαγγελμάτων
  • Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση
  • Εμπειρία και εξοικείωση με ξενοδοχειακά λογισμικά κρατήσεων (Protel, Ermis WIN) και online booking πλατφόρμες (booking, expedia, trivago κλπ)
  • Άριστη γνώση MS Office
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Πολύ καλή γνώση δεύτερης ξένης γλώσσας
  • Οργανωτικές δεξιότητες

Χρήσιμες πληροφορίες

Οι θέσεις που αφορούν εποχική εργασία σε ξενοδοχειακές μονάδες – ανεξαρτήτως μεγέθους - παρέχουν εξασφαλισμένη διαμονή και διατροφή στους εργαζομένους.