Λογιστής - Περιγραφή Θέσης Εργασίας

Αυτή η περιγραφή θέσης εργασίας για τον Λογιστή θα σας βοηθήσει να δημιουργήσετε μια αγγελία εργασίας, που θα προσελκύσει υποψηφίους που είναι κατάλληλοι για τη θέση. Μπορείτε να προσαρμόσετε στις ανάγκες σας αυτή την περιγραφή με σκοπό να καλύψετε τα καθήκοντα, τις εργασιακές υποχρεώσεις και τα προσόντα που προϋποθέτει η θέση. Εάν χρειάζεστε περισσότερες ιδέες για το τι να συμπεριλάβετε, αναζητήστε τις αγγελίες εργασίας για Λογιστή.

Τι κάνει ένας Λογιστής;

Ο ρόλος του Λογιστής είναι ιδιαίτερα καθοριστικός στην πορεία ενός οργανισμού αφού είναι υπεύθυνος την οργάνωση, το συντονισμό και την εποπτεία του λογιστηρίου. Συμμετέχει στην εύρεση λύσεων για μείωση των δαπανών και προτάσεων για την οικονομική ανάπτυξη του οργανισμού. Βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία και συνεργασία με τα υπόλοιπα τμήματα της εταιρείας. Στις αρμοδιότητες του συμπεριλαμβάνονται η ενημέρωση και ο έλεγχος των απλογραφικών/διπλογραφικών βιβλίων της εταιρείας. Η υποβολή και πληρωμή όλων των φορολογικών υποχρεώσεων της εταιρείας (ΦΠΑ, ΦΜΥ, Ασφαλιστικές εισφορές κ.α.). Τέλος, ο έλεγχος των ταμιακών ροών, οι πληρωμές των προμηθευτών καθώς και η παρακολούθηση και διεκπεραίωση της μισθοδοσίας της εταιρείας.

Αναζητάτε άτομο για τη θέση εργασίας: Λογιστής;
Καταχωρήστε την πρώτη σας αγγελία!

Δείγμα Αγγελίας

Εισαγωγή

Εμπορική Εταιρεία τροφίμων ζητά Λογιστή για εργασία πλήρους απασχόλησης.

Αρμοδιότητες

  • Έλεγχος λογιστικών καταχωρήσεων (πληρωμές, εισπράξεις, δαπάνες) και επίβλεψη των καθημερινών εργασιών του λογιστηρίου
  • Τήρηση απλογραφικών/διπλογραφικών βιβλίων και ενημέρωση λογιστικών βιβλίων
  • Σύνταξη φορολογικών δηλώσεων (ΦΠΑ, ΦΜΥ, ΜΥΦ, φόρος εισοδήματος) και υποβολή στο Taxis Net
  • Έκδοση και έλεγχος μισθοδοσίας
  • Συμμετοχή στο φορολογικό σχεδιασμό και στη διαμόρφωση του προϋπολογισμού
  • Παρακολούθηση τραπεζικών κινήσεων και ταμιακών ροών
  • Σύνταξη και κατάθεση μηνιαίων και ετήσιων αναφορών και οικονομικών προτάσεων στον Οικονομικό Διευθυντή
  • Έκδοση ισολογισμού

Απαραίτητα προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ – ΤΕΙ Λογιστικής ή Οικονομικής κατεύθυνσης
  • Γνώση φορολογίας εισοδήματος, ΦΠΑ, ελληνικών λογιστικών προτύπων, διεθνών λογιστικών προτύπων
  • Γνώσεις μισθοδοσίας και εργατικής νομοθεσίας
  • Πολύ καλή γνώση χειρισμού μηχανογραφικών λογιστικών προγραμμάτων και προγράμματος ERP
  • Εμπειρία στη τήρηση απλογραφικών – διπλογραφικών βιβλίων Β’ και Γ’ κατηγορίας
  • Προϋπηρεσία σε ανάλογη θέση
  • Γνώση χρήσης Η/Υ και των προγραμμάτων του Microsoft Office (Word, Excel)
  • Οργανωτικές και διαπραγματευτικές ικανότητες
  • Καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Εχεμύθεια και υπευθυνότητα