Κομμωτής/Κομμώτρια - Περιγραφή Θέσης Εργασίας

Αυτή η περιγραφή θέσης εργασίας για τον/την Κομμωτή/Κομμώτρια – Hair Colorist θα σας βοηθήσει να δημιουργήσετε μια αγγελία εργασίας, που θα προσελκύσει υποψηφίους που είναι κατάλληλοι για τη θέση. Μπορείτε να προσαρμόσετε στις ανάγκες σας αυτή την περιγραφή με σκοπό να καλύψετε τα καθήκοντα, τις εργασιακές υποχρεώσεις και τα προσόντα που προϋποθέτει η θέση. Εάν χρειάζεστε περισσότερες ιδέες για το τι να συμπεριλάβετε, αναζητήστε τις αγγελίες εργασίας για Κομμωτές/Κομμώτριες.

Τι κάνει ένας Κομμωτής;

Η θέση αφορά την παροχή υπηρεσιών που αφορούν την περιποίηση των μαλλιών. Ο/Η Κομμωτής/Κομμώτρια ειδικεύεται σε τεχνικές κομμωτικής και είναι σε θέση να περιποιηθεί τα μαλλιά του πελάτη, να βρει το κατάλληλο μήκος ή χρώμα μαλλιών ανάλογα με τις αναλογίες του προσώπου και την επιδερμίδα, επίσης να βρει την κατάλληλη θεραπεία για τις ανάγκες των μαλλιών του και να τις εφαρμόσει. Οι τεχνικές κομμωτικής μπορεί να αφορούν τόσο τα κουρέματα (ανδρικά & γυναικεία) όσο και τεχνικές βαφής μαλλιών (Hair Colorists), ισιώματος, περμανάντ, καθώς και εξειδικευμένες θεραπείες περιποίησης μαλλιών. Η θέση απαιτεί μαθητεία σε εξειδικευμένο κέντρο (ΙΕΚ) που προσφέρει εκπαίδευση στις τεχνικές κουρέματος & βαφής και περιλαμβάνει θεωρητική και πρακτική γνώση πάνω στο αντικείμενο.

Αναζητάτε άτομο για τη θέση εργασίας: Κομμωτής/Κομμώτρια;
Καταχωρήστε την πρώτη σας αγγελία!

Δείγμα Αγγελίας

Εισαγωγή

Το σύγχρονο κομμωτήριό μας ζητά να εντάξει στο δυναμικό του Κομμωτή – Hair Colorist.

Αρμοδιότητες

  •  Οργάνωση χώρου κομμωτηρίου, τακτοποίηση ψαλιδιών & άλλων απαραίτητων εργαλείων
  •  Ανταλλαγή απόψεων με τον πελάτη σχετικά με τον τρόπο περιποίησης των μαλλιών του
  •  Εξέταση προσωπομετρίας, τριχωτού κεφαλής (μορφολογία & δομή τρίχας, PH), τύπου επιδερμίδας
  •  Παροχή συμβουλών βάσει εξέτασης των παραπάνω
  •  Εφαρμογή τεχνικών βαφής ή κουρέματος, αφού υπάρξει συμφωνία με τον πελάτη για το χρώμα βαφής ή κουρέματος
  •  Παρακολούθηση πορείας βαφής
  •  Περιποίηση μαλλιών μετά το πέρας του βαψίματος (Στέγνωμα, Hair Styling)

Απαραίτητα προσόντα

  • Επαγγελματική εκπαίδευση σε σχολή κομμωτικής
  • Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος
  • Προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση
  • Γνώση τεχνικών βαφής & κουρέματος (ανδρικού – γυναικείου)
  • Ενημέρωση γύρω από τις τάσεις της μόδας στις τεχνικές κομμωτικής
Ικανότητες & Δεξιότητες
  • Ικανότητα διαχείρισης χρόνου
  • Οργανωτικές δεξιότητες
  • Ικανότητα εξυπηρέτησης πελατών
  • Επαγγελματισμός
  • Επικοινωνιακές δεξιότητες