Food & Beverage Manager - Περιγραφή Θέσης Εργασίας

Αυτή η περιγραφή θέσης εργασίας για τον Food & Beverage Manager θα σας βοηθήσει να δημιουργήσετε μια αγγελία εργασίας, που θα προσελκύσει υποψηφίους που είναι κατάλληλοι για τη θέση. Μπορείτε να προσαρμόσετε στις ανάγκες σας αυτή την περιγραφή με σκοπό να καλύψετε τα καθήκοντα, τις εργασιακές υποχρεώσεις και τα προσόντα που προϋποθέτει η θέση. Εάν χρειάζεστε περισσότερες ιδέες για το τι να συμπεριλάβετε, αναζητήστε τις αγγελίες εργασίας για Food & Beverage Manager.

Τι κάνει ένας Food & Beverage Manager;

Ο Food & Beverage (F&B) Manager βρίσκεται στην κορυφή του επισιτιστικού τμήματος ενός ξενοδοχείου. Είναι υπεύθυνος για τη διεκπεραίωση όλων των λειτουργιών του τμήματος εντός του πλαισίου προϋπολογισμού και παίζει καθοριστικό ρόλο στην παροχή της βέλτιστης εμπειρίας των επισκεπτών του ξενοδοχείου. Στις αρμοδιότητές του συμπεριλαμβάνονται η προσέλκυση, η πρόσληψη και στη συνέχεια η διαχείριση του προσωπικού του τμήματος. Παράλληλα, είναι υπεύθυνος για όλες τις αποθήκες και τις προμήθειες, συμμετέχει στις απογραφές, παρακολουθεί καθημερινά τα κόστη και τα έσοδα και διασφαλίζει πως οι διαδικασίες που ακολουθούνται συμμορφώνονται με τα διεθνή πρότυπα διαχείρισης τροφίμων και της πολιτικής, που ορίζει το ξενοδοχείο για παροχή υπηρεσιών υψηλών προδιαγραφών. Ο Food & Beverage Manager μπορεί να διαθέτει σχετικές σπουδές και ειδικεύσεις στον τομέα του Hospitality Management, ωστόσο η ανάληψη της θέσης απαιτεί συνήθως σημαντική εμπειρία σε διοικητικές θέσεις επισιτιστικών τμημάτων ξενοδοχείων.

Αναζητάτε άτομο για τη θέση εργασίας: Food & Beverage Manager;
Καταχωρήστε την πρώτη σας αγγελία!

Δείγμα Αγγελίας

Εισαγωγή

Ξενοδοχείο 5* στη Μήλο ζητά να προσλάβει Food & Beverage Manager για την τουριστική σεζόν.

Αρμοδιότητες

  • Διαχειρίζεται όλες τις λειτουργίες του F&B τμήματος και διασφαλίζει πως διεκπεραιώνονται βάσει του προϋπολογισμού που αφορά τα τρόφιμα, τα ποτά, τη μισθοδοσία
  • Προσελκύει, προσλαμβάνει και αξιολογεί το προσωπικό του τμήματος
  • Συντάσσει το εβδομαδιαίο πρόγραμμα του προσωπικού
  • Θέτει στόχους, διαδικασίες και πολιτικές του τμήματος
  • Παρακινεί το προσωπικό με σκοπό τη μεγιστοποίηση των εσόδων
  • Έχει υπό την ευθύνη του όλες τις αποθήκες του τμήματος και εξασφαλίζει την επάρκεια των προμηθειών σύμφωνα με τις ανάγκες του τμήματος και της πληρότητας του ξενοδοχείου
  • Επιλέγει ή συμμετέχει στην επιλογή των προμηθευτών και παρακολουθεί τη δρομολόγηση των παραγγελιών
  • Συμμετέχει στην απογραφή των προμηθειών και φέρει την ευθύνη των αποτελεσμάτων
  • Συμμετέχει στη δημιουργία μενού, την κοστολόγηση και την τιμολόγησή του
  • Διασφαλίζει πως πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις που ορίζουν τα πρότυπα για την ορθή διαχείριση τροφίμων (HACCP) και οι γενικοί κανονισμοί υγιεινής και ασφάλειας
  • Επιβλέπει την τάξη και την καθαριότητα σε όλο το τμήμα
  • Ενημερώνεται και παρακολουθεί τη διευθέτηση θεμάτων που άπτονται της συντήρησης του τμήματος
  • Συνεργάζεται με το Front Office τμήμα και ενημερώνεται σχετικά με την προσέλευση πελατών
  • Διαχειρίζεται αιτήματα των πελατών, εντοπίζει τις ανάγκες τους και διασφαλίζει τη μέγιστη δυνατή εξυπηρέτησή τους
  • Αξιολογεί τα ποσοστά της ικανοποίησης πελατών και θέτει διαδικασίες συνεχούς βελτίωσης
  • Συντάσσει report που αφορούν την απόδοση και τις πωλήσεις

Απαραίτητα προσόντα

  • Πτυχίο ΙΕΚ/ΤΕΙ/ΑΕΙ Τουριστικών Επαγγελμάτων, Hospitality Management ή συναφούς κατεύθυνσης
  • Απαραίτητη πολυετής εμπειρία σε διοικητικές θέσεις σε επισιτιστικά τμήματα ξενοδοχείων
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Καλή γνώση 2ης ξένης γλώσσας
  • Γνώση χρήσης Η/Υ, λογισμικών διαχείρισης εστιατορίων, POS
  • Άριστη γνώση και εφαρμογή των προτύπων διαχείρισης τροφίμων
  • Ικανότητα παρακολούθης και επίτευξης οικονομικών στόχων
  • Ανεπτυγμένες ηγετικές ικανότητες και οργανωτικές δεξιότητες
  • Ικανότητα εντοπισμού και επίλυσης προβλημάτων
  • Προσανατολισμός στην παροχή υπηρεσιών υψηλών προδιαγραφών