HR Director - Περιγραφή Θέσης Εργασίας

Αυτή η περιγραφή θέσης εργασίας για τον HR Director θα σας βοηθήσει να δημιουργήσετε μια αγγελία εργασίας, που θα προσελκύσει υποψηφίους που είναι κατάλληλοι για τη θέση. Μπορείτε να προσαρμόσετε στις ανάγκες σας αυτή την περιγραφή με σκοπό να καλύψετε τα καθήκοντα, τις εργασιακές υποχρεώσεις και τα προσόντα που προϋποθέτει η θέση. Εάν χρειάζεστε περισσότερες ιδέες για το τι να συμπεριλάβετε, αναζητήστε τις αγγελίες εργασίας για HR Director.

Τι κάνει ένας HR Director;

O HR Director ή Διευθυντής HR είναι αρμόδιος για την εύρυθμη λειτουργία του τμήματος ανθρώπινου δυναμικού μίας εταιρείας. Οι αρμοδιότητές του συμπεριλαμβάνουν από την πρόβλεψη των αναγκών σε προσωπικό και τη διαχείρισή του, την ανάπτυξη HR στρατηγικών, την αξιολόγηση του δυναμικού και την ευθύνη των sourcing (εύρεση ανθρωπίνων πόρων), screening (επιλογή υποψηφίων) και των συνεντεύξεων μέχρι τη διαμόρφωση πακέτων παροχών στους εργαζομένους και την καθοδήγησή τους. Το ακαδημαϊκό του υπόβαθρο περιλαμβάνει συνήθως σπουδές στη Διοίκηση Επιχειρήσεων ή τα Οικονομικά με επιπλέον εξειδίκευση στη Διαχείριση Ανθρώπινου Δυναμικού, ενώ σε πολλές περιπτώσεις ο HR Director μπορεί να διαθέτει σπουδές στην Ψυχολογία. Η πολύχρονη εμπειρία σε θέσεις σχετικές με το τμήμα HR (HR Assistant, Recruiter, Payroll Manager) αποτελεί σημαντικό πλεονέκτημα αλλά και ένα από τα βασικότερα εφόδια για την ανάληψη της Διεύθυνσης HR.

Αναζητάτε άτομο για τη θέση εργασίας: HR Director;
Καταχωρήστε την πρώτη σας αγγελία!

Δείγμα Αγγελίας

Εισαγωγή

Η εταιρεία μας, που δραστηριοποιείται στη βιομηχανία τροφίμων, αναζητά HR Director.

Αρμοδιότητες

  • Επιβλέπει το προσωπικό του τμήματος HR και θέτει στόχους
  • Προβλέπει τις ανάγκες της εταιρείας σε προσωπικό
  • Σχεδιάζει στρατηγικές βάσει των εταιρικών πλάνων/στόχων για θέματα που αφορούν αποζημιώσεις, παροχές, υγεία και ασφάλεια του προσωπικού
  • Χαράζει στρατηγικές αξιολόγησης της στελέχωσης, της απόδοσης και της κατάρτισης
  • Διαχειρίζεται λογισμικά όπως HRIS ή HRMS (Human Resources Information System), HRPS (Human Resources Payroll System), ATS (Applicant Tracking System)
  • Προτείνει νέα εργαλεία και λογισμικά για βελτίωση της αξιολόγησης απόδοσης του προσωπικού
  • Εφαρμόζει στρατηγικές ανάπτυξης του προσωπικού με προγράμματα εκπαίδευσης και κατάρτισης
  • Δημιουργεί κίνητρα στους εργαζομένους
  • Διαχειρίζεται προαγωγές, μεταθέσεις, απολύσεις
  • Διενεργεί συνεντεύξεις σε συνεργασία με την ομάδα recruiting της εταιρείας
  • Επιλέγει το προσωπικό σε συνεργασία με τον Recruiting Manager
  • Προσλαμβάνει προσωπικό και διαπραγματεύεται τις εργασιακές συμβάσεις
  • Παρακολουθεί όλες τις HR μετρήσεις, τις τακτικές, τα συστήματα και τις βάσεις δεδομένων
  • Ελέγχει και εγκρίνει budget και συντάσσει reports
  • Παρακολουθεί σημαντικά KPIs και αριθμούς (στατιστικά, κόστη), π.χ. το κόστος ανά πρόσληψη, το time-to-fill (που δείχνει το χρόνο που μεσολαβεί μεταξύ της δημοσίευσης μιας εργασίας και της αποδοχής μιας προσφοράς) κ.ά.
  • Διασφαλίζει πως όλες οι διαδικασίες συμμορφώνονται με το νόμο και τους κανονισμούς της εταιρείας

Απαραίτητα προσόντα

  • Πτυχίο ΑΕΙ στη Διοίκηση Επιχειρήσεων ή Οικονομικών
  • Απαραίτητη προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση ή σε θέση ευθύνης του τμήματος Ανθρώπινου Δυναμικού
  • Άριστη γνώση του εργατικού δικαίου και της μισθοδοσίας
  • Γνώση και hands-on εμπειρία σε λογισμικά Human Resources Information System
  • Εμπειρία σε όλη τη διαδικασία recruiting
  • Ισχυρές δεξιότητες διαχείρισης ομάδας (ηγετικές ικανότητες)
  • Άριστες ικανότητες ανάλυσης και λήψης αποφάσεων
  • Πολύ καλές επικοινωνιακές δεξιότητες
  • Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών στη Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού θα θεωρηθεί πρόσθετο προσόν